- Pytany o kwestię KPO wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński jest pewien, że Polska otrzyma przeznaczone dla niej pieniądze.
- Wiceminister odniósł się także do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nadrzędności prawa krajowego nad unijnym.
- Polityk był pytany, czy decyzja TK to początek wojny z Komisją Europejską.
- Zobacz także: Testowali leki na pacjentach chorych na COVID-19? Śledztwo w toku
Komisja Europejska zamroziła polski Krajowy Plan Odbudowy w związku z obawami dotyczący działalności Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego. Dodatkowym powodem był również wniosek premiera Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie wyższości prawa unijnego nad krajowym. O finansowaniu KPO z funduszy unijnych mówił wiceszef resortu spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Polski rząd przekonuje, że jest to działanie bezprawne i polityczne. Minął bowiem czas, jaki KE miała na zatwierdzenie planów odbudowy nadesłanych przez państwa członkowskie. KE do tej pory nie przedstawiła żadnych merytorycznych zastrzeżeń dotyczących polskiego dokumentu.
Jabłoński o finansowaniu KPO
Tymczasem pytany o kwestię KPO wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński jest pewien, że Polska otrzyma przeznaczone dla niej pieniądze. Polityk przyznaje, że decyzja o wstrzymaniu wypłaty środków budzi poważne wątpliwości natury prawnej nawet w samej Brukseli.
“Dostaniemy te pieniądze, oczywiście będzie to wymagało bardzo jeszcze intensywnych rozmów. Są prowadzone rozmowy, nawet w tym tygodniu na szczycie Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Ta kwestia dotycząca wstrzymywania przez no w zasadzie powody absolutnie poza rozporządzeniem, czyli pozaprawne wstrzymywania akceptacji planu obudowy, to jest rzecz budząca bardzo duże wątpliwości z punktu widzenia prawnego także w samej Brukseli” – powiedział na antenie RMF FM.
Wiceminister odniósł się także do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. Wyrok zapadł w odpowiedzi na wniosek skierowany w marcu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Chodziło o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o UE.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Początek wojny Polski z UE?
Polityk był pytany, czy decyzja TK to początek wojny z Komisją Europejską.
“Na pewno nie początek, jeżeli w ogóle mówimy tu o wojnie czy o sporze, no bo oczywiście te dyskusje różne ostre, mniej ostre się toczące od 6 lat, więc na pewno nie początek, pewien etap” – stwierdził.
“Temat czy prawo konstytucyjne wyprzedza traktaty międzynarodowe jest omawiany od dłuższego czasu i nawet 3 miesiące temu w lipcu mieliśmy identyczny w swej istocie wyrok Trybunału, więc powtórka tego samego, znowu będziemy mieli demonstrację przeciwko Polexitowi, znowu chyba ma być chyba jakieś referendum ogłaszane przez Donalda Tuska” – dodał Jabłoński.
dorzeczy.pl