Francuski rząd domaga się ujawnienia tajemnicy spowiedzi

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kościół

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay/Free-Photos

Francuski minister spraw wewnętrznych, Géralda Darmanina, wezwał na rozmowę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskupa Érica de Moulins-Beaufort. Rozmowa dotyczyła informacji nt wykorzystywania małoletnich zdobytych podczas sakramentu pokuty i pojednania.

Napięcie pomiędzy francuskim Kościołem a rządem

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji i Géraldem Darmaninem – ministrem spraw wewnętrznych. Rozmowa dotyczyła wykorzystywania seksualnego we francuskim Kościele, a także zgłaszania przypadków usłyszanych podczas spowiedzi. W zeszły wtorek Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) opublikowała raport na ten temat. Dzień później, abp Éric de Moulins-Beaufort wydał oświadczenie, że tajemnica spowiedzi jest silniejsza niż prawa Republiki. Dodał, że francuski Episkopat dokładnie przyjrzy się raportowi komisji.

Musimy znaleźć sposób, aby uczynić to inaczej.

Powiedział arcybiskup w odpowiedzi na propozycję ujawniania tajemnicy spowiedzi.

CIASE w swoim raporcie zaleciła władzom kościelnym informowanie o nadużyciach seksualnych zgłaszanych spowiednikom podczas sakramentu spowiedzi. Informacje te miałyby być przekazywane władzom sądowym i administracyjnym w sytuacji, gdy wykorzystywanymi miałyby być osoby małoletnie lub bezradne.

Nienaruszalność tajemnicy spowiedzi

Do propozycji odniósł się Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji.

Nie możemy przeciwstawiać tajemnicy spowiedzi prawom Republiki, gdyż te nie nakazują jej znoszenia.

Powiedział.

Zaznaczył także, że prawo kanoniczne, które nakłada na księży tajemnicę spowiedzi jako zasadę absolutną i nienaruszalną (…) nie jest zatem sprzeczne z francuskim prawem karnym.

Przypomnijmy, że tzw. tajemnica spowiedzi (lub inaczej pieczęć sakramentalna) obowiązuje w całym Kościele i nie podlega władzom państwowym. Spowiednik, który wyzna poznany w sakramencie pokuty grzech, a także ujawni osobę, lub poda okoliczności jednoznacznie wskazujące na konkretnego człowieka, zaciąga ekskomunikę latae sententiae.

Tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna, nawet sam papież nie może zwolnić księdza z jej zachowania. Spowiednik musi ją donosić aż do grobowej deski.

Powiedział na łamach portalu misyjne.pl ks. prof. Jacek Hadryś

 Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

ekai.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY