Prośby papieża nie pomogły. Wyrok wykonano

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Śmiertelny zastrzyk

Śmiertelny zastrzyk / fot. You Tube/ NBC News

Mimo licznych apeli o łaskę, między innymi papieża Franciszka, w więzieniu w Missouri przeprowadzono egzekucję Ernesta Johnsona.
  • Zbrodnia Johnsona wstrząsnęła miastem Columbia w stanie Missouri. Zabił troje pracowników sklepu, w tym jego kierowniczkę. Strzelił do ofiar z pożyczonego pistoletu. Posłużył się też młotkiem i śrubokrętem.
  • W poniedziałek z prawa łaski wobec skazanego nie skorzystał gubernator stanu Missouri Mike Parson. Uzasadnił to tym, że „trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci”.
  • Ernest Johnson zmarł po zastrzyku pentobarbitalu w więzieniu stanowym w Bonne Terre. 
  • Zobacz także: Brytyjski minister finansów: Wyjście z Unii Europejskiej było w długoterminowym interesie Wielkiej Brytanii

Zbrodnia Johnsona wstrząsnęła miastem Columbia w stanie Missouri. Johnson był częstym klientem sklepu Casey’s General Store. Z akt sądowych wynika, że 12 lutego 1994 r. pożyczył pistolet od syna swojej dziewczyny, z zamiarem obrabowania sklepu. Pieniądze chciał przeznaczyć na zakup narkotyków. Wyrok na Johnsonie wykonano we wtorek 5 października 2021 roku w Bonne Terre w Missouri.

Zabił troje pracowników sklepu, w tym jego kierowniczkę. Strzelił do ofiar z pożyczonego pistoletu. Posłużył się też młotkiem i śrubokrętem.

“To była ohydna zbrodnia” – ocenił ówczesny prokurator Kevin Crane.

Policjanci znaleźli w domu dziewczyny Johnsona m.in. 443 dolary.

W poniedziałek z prawa łaski wobec skazanego nie skorzystał gubernator stanu Missouri Mike Parson. Uzasadnił to tym, że „trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci”.

Prawnicy skazanego zwrócili się w poniedziałek do Sądu Najwyższego USA o odroczenie egzekucji, ale ten odmówił interwencji. O miłosierdzie dla 61-letniego mężczyzny apelował papież Franciszek, za pośrednictwem arcybiskupa Christophe’a Pierre’a, nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych.

„Jego Świątobliwość pragnie przedstawić prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości całego ludzkiego życia” – napisał nuncjusz w liście do gubernatora.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wyrok wykonano mimo apeli organizacji społecznych

O okazanie łaski czarnoskóremu Johnsonowi zwracali się też między innym działacze na rzecz sprawiedliwości rasowej i dwoje członków Izby Reprezentantów USA z Missouri.

Adwokat skazanego, Jeremy Weis, argumentował, że wykonanie egzekucji Johnsona naruszy 8. Poprawkę do Konstytucji USA zabraniającą egzekucji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak twierdził, wiele badań i testów, między innym IQ, wykazało, że mężczyzna ma zdolności intelektualne na poziomie dziecka. Urodził się z syndromem tak zwanego alkoholowego zespołu płodowego, a w 2008 r. stracił około 20 proc. tkanki mózgowej w wyniku usunięcia łagodnego guza.

Skazany prosił o wykonanie egzekucji przez rozstrzelanie. Nie zezwala na to jednak prawo stanu Missouri. Ernest Johnson zmarł po zastrzyku pentobarbitalu w więzieniu stanowym w Bonne Terre. Był to pierwszy wyrok śmierci wykonany w Missouri od maja 2020 r. i siódmy w USA w tym roku.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY