Kościół Katolicki we Francji. Raport szacuje na ponad 200 tys. liczbę ofiar molestowania przez kapłanów

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Cathopic

Dochodzenie w sprawie wykorzystywania seksualnego we francuskim Kościele katolickim wykazało, że około 216 tysięcy dzieci padło ofiarą nadużyć ze strony duchowieństwa od 1950 roku. Według raportu komisji przewodzonej przez Jeana-Marca Sauve odnotowano nazwiska blisko 2700 księży odpowiedzialnych za molestowanie seksualne.
  • Powołana pod koniec 2018 roku świecka komisja we francuskim kościele katolickim zaprezentowała raport ws. nadużyć seksualnych.
  • Dochodzenie ujawniło, że ofiarą napaści seksualnej przez francuskich księży mogło paść nawet do 216 tysięcy dzieci.
  • Do przeanalizowania sytuacji wykorzystano wszelkie informacje, pochodzące nawet z 1950 roku.
  • Szef komisji, Jean-Marc Sauve podkreślił, że podejście księży do molestowania seksualnego zmieniło się drastycznie około 2015 roku.
  • Przewodniczący francuskiego episkopatu abp. Eric de Moulins przeprosił wszystkie ofiary molestowania seksualnego oraz prosił ich o wybaczenie tych haniebnych przewinień.
  • Zobacz także: Prymas Polski: “Kościół chce rozwiązać kwestie molestowania nieletnich”

Pod koniec 2018 roku przez francuski episkopat została powołana komisja do zbadania nadużyć seksualnych wobec dzieci i nieletnich, których dopuszczali się tamtejsi duchowni. Celem tej komisji było przywrócenie zaufania publicznego do francuskiego kościoła katolickiego, gdzie liczba wiernych od lat staje się pomniejsza, a biskupi zamykają niejednokrotnie zabytkowe kościoły, które następnie są desakralizowane i sprzedawane podmiotom prywatnym.

W specjalnej komisji na czele której stał Jean-Marc Sauve zasiadły 22 osoby w tym prawnicy, lekarze, historycy, socjolodzy i teolodzy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Niezależna komisja tropiąca pedofilię w Kościele

W najnowszym raporcie opublikowanym przez komisje, Sauve wskazał, że ustalono tożsamość około 2,7 tysięcy ofiar. Natomiast z szeroko zakrojonych badań oraz ankiet wynika, że szacunkowa liczba ofiar księży może wynieść nawet do 216 tysięcy osób przeżywających w dzieciństwie napaść na tle seksualnym. Liczba ta wzrasta do 330 tysięcy, gdy uwzględnia się świeckich przestępców z grona wyznawców Chrystusa.

Podczas prezentacji raportu Jean-Marc Sauve ocenił, że problem nadal istnieje. Szef komisji dodał, że w ubiegłym wieku Kościół wykazywał całkowitą obojętność wobec ofiar wykorzystywania i że podejście to zmieniło się około roku 2015.

Przewodniczący francuskiej Konferencji Episkopatu, abp Eric de Moulins-Beaufort poprosił ofiary wykorzystywania przez duchownych o wybaczenie, wyraził wstyd z powodu nadużyć ujawnionych w raporcie komisji.

Badania komisji ujawniły od 2900 do 3200 księży pedofilów lub innych członków Kościoła

– wskazał Jean-Marc Sauve, podkreślając, że są do minimalne szacunki.

Do Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele od czerwca 2019 r. do października 2020 r. wpłynęło ok. 6500 zawiadomień od ofiar lub ich krewnych. Następnie przeprowadzono około 250 przesłuchań lub wywiadów badawczych.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY