Echo watykańskiej segregacji sanitarnej. Gwardziści odmówili szczepienia i złożyli służbę

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Watykan

Watykan / Fot. Pxhere

Odmówili szczepień i musieli odejść ze służby. Nie będą już ochraniać papieża. Trzech członków służącej w Watykanie Gwardii Szwajcarskiej nie zgodziło się na szczepienie przeciw COVID-19. Rzecznik Gwardii porucznik Urs Breitenmoser potwierdził tę informację i zaznaczył, że żołnierze odeszli z własnej woli.
  • W ostatnim czasie Stolica Apostolska poinformowała, że pracownicy muszą się zaszczepił lub okazywać aktualne testy na obecność koronawirusa
  • Nie spełnienie takiego wymogu wiąże się ze stratą pracy w murach watykańskich
  • Dowództwo Gwardii Szwajcarskiej doszło do wniosku, że strażnicy przez swą bliskość z Papieżem muszą zostać w pełni zaszczepieni
  • Z tego powodu trzech gwardzistów odmówiło złożenia przysięgi i złożyło służbę
  • Jak informował rzecznik Gwardii Szwajcarskiej, Urs Breitenmoser zrezygnowali oni dobrowolnie, natomiast trzech kolejnych zostało zawieszonych do czasu przyjęcia pełnej dawki preparatu
  • Zobacz także: W Gwardii Szwajcarskiej może nastąpić przełom. Zagrożona jest ponad 500-letnia tradycja

Za sprawą watykańskiej segregacji sanitarnej trzech gwardzistów, odwołali złożenie przysięgi przed rozpoczęciem służby, w której to przyrzekają służyć Papieżowi oraz chronić go, nawet własnym ciałem oddając za niego życie. Powodem złożenia swojej rezygnacji był obowiązek zaszczepienia się przeciwko COVID-19, gdyż do tego zmuszani są służby w Watykanie, ale również i na całym świecie.

Z kolei według informacji podanych przez rzecznika Gwardii Szwajcarskiej, Ursaa Breitenmosera tych trzech strażników złożyło służbę dobrowolnie. Natomiast dowództwo gwardii zdecydowało się zawiesić trzy inne osoby, które nie chciały się zaszczepić. Ich zawieszenie będzie trwało do czasu, aż przyjmą pełną dawkę preparatu.

Według rzecznika Gwardii porucznika Ursaa Breitenmosera trzech strażników dobrowolnie opuściło korpus. Trzech innych zostało tymczasowo zawieszonych do czasu pełnego zaszczepienia. Jego zdaniem, jest to odpowiednia metoda, gdyż siły zbrojne na świecie, również wprowadziły podobny przymus.

Odpowiada to wymogom innych sił zbrojnych na świecie

– przekonywał.

Od 1 października w Watykanie obowiązuje “zielona przepustka” dla wszystkich pracowników, którą można uzyskać nie tylko po przyjęciu szczepień, ale też po przedstawieniu ujemnego testu.

W przypadku Gwardii Szwajcarskiej, która zawsze jest w bliskim kontakcie z papieżem i jego gośćmi, uznano, że test nie wystarczy, ponieważ nie mógł wykryć niedawnych infekcji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gwardia wojskowa o ponad 500-letniej tradycji

Papieska Gwardia Szwajcarska jest najstarszym korpusem wojskowym istniejącym do dziś na świecie. Służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, wysportowani, mający przynajmniej 1,74 metra wzrostu. W swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY