Trzaskowski zapowiedział protest samorządowców. „Warszawie zostały odebrane prawie 2 miliardy zł”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski / Fot. Wikimedia Commons

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział na październik w stolicy demonstrację samorządowców, którzy będą protestować przeciwko zmianom podatkowym zawartym w „Polskim Ładzie”.

Trzaskowski zapowiedział protest samorządowców

Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapowiedział na październik protest samorządowców w Warszawie. Nie zgadzają się oni na rozwiązania podatkowe proponowane w „Polskim Ładzie”. Trzaskowski zaznaczył, że w ostatnich latach stolicy zostały odebrane prawie 2 miliardy zł.

Prezydent Warszawy wytłumaczył, co „Polski Ład” zmieni dla samorządu. Jego zdaniem „rządzący postanowili realizować swoje pomysły za pieniądze samorządu”. Wskazał, że samorządowcy mają stracić 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Natomiast „budżet państwa ma wyjść na tym na plus”.

– Abstrahując od celowości tych zmian widać, że oni chcą, aby za wszystko zapłacili przedsiębiorcy, ludzie lepiej zarabiający, klasa średnia oraz samorządy

– powiedział Trzaskowski.

Zdaniem polityka, Warszawa ma stracić 1 mld 700 mln zł, „a w ramach rekompensat, i to tylko w jednym roku, może liczyć na kwoty rzędu 300–400 mln, czyli w dalszym ciągu będzie mniej pieniędzy, o 1 mld 300 mln”.

„Zmiana podatkowa, która uderza w samorządy”

Stwierdził, że to już kolejna zmiana podatkowa, która uderza w samorządy, a Warszawie w ostatnich latach zostały zabrane prawie 2 miliardy. 

– To cyniczna polityka rządzących, która ma doprowadzić do tego, by samorządy, zwłaszcza w miastach, nie mogły realizować swoich priorytetów i żebyśmy to my musieli wprowadzać drakońskie oszczędności i ewentualnie podwyżki, a oni mogli te pieniądze rozdawać

– twierdzi Trzaskowski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Prezydent Warszawy zapowiedział też protesty, które mają się odbyć w przyszłym miesiącu.

– Pokazujemy, jakie są skutki tych rządowych planów. Problem polega na tym, że jesteśmy rozliczani tak, jakby tych zmian nie było. Tymczasem jeżeli Warszawa straci w sumie ponad 3 miliardy złotych, czyli ponad 15 procent swego budżetu, spowoduje to konieczność opóźniania inwestycji, obcinanie czy zawieszanie niektórych programów

– zaznaczył.

gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY