Minister obrony Litwy: Białoruś na polskie granice kieruje dziesięciokrotnie więcej migrantów niż na Litwę

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
USNARZ GÓRNY UCHODŹCY W PASIE GRANICZNYM

USNARZ GÓRNY UCHODŹCY W PASIE GRANICZNYM / Fot. PAP/Artur Reszko Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas stwierdził, że ciężar białoruskiego ataku hybrydowego przesunął się obecnie z Litwy na Polskę.

Atak hybrydowy skierowany przeciwko Polsce

Minister Anuszauskas w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas stwierdził, że „obecnie atak hybrydowy skierowany jest przede wszystkim przeciwko Polsce”. Białoruś na polskie granice kieruje dziesięciokrotnie więcej migrantów niż na Litwę.

– Jeszcze w lipcu i na początku sierpnia potok nielegalnych migrantów z Białorusi na Litwę był dziesięcio, dwudziestokrotnie większy niż do Polski, obecnie sytuacja się odmieniła

– powiedział.

Według ministra sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej „ustabilizowała się, ale opanowana będzie tylko wówczas, gdy ustanie presja i próby nielegalnego przekraczania granicy od strony białoruskiej”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Minister dodał też, że zmniejszyła się liczba rodzin z dziećmi, które usiłują przekroczyć litewską granicę. Natomiast podczas kontroli nielegalnych migrantów w kilku przypadkach stwierdzono ich związki z przestępstwami kryminalnymi.

Anuszauskas zdradził też, że podczas niedawnych manewrów wojskowych „Zapad” na granicę z Białorusią skierowanych zostało około 1200 żołnierzy litewskich. Dodał, że obecnie ochronę granicy i budowę płotu granicznego wspiera około 150 żołnierzy.

Minionej doby na granicy z Białorusią litewscy pogranicznicy zawrócili 54 nielegalnych migrantów. 5 osób, w tym trójkę dzieci, ze względów humanitarnych na Litwę wpuszczono.

Na granicy polsko-białoruskiej minionej doby odnotowano 313 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY