Uniwersytet w Kabulu odmawia kobietom prawa do nauki. „Najpierw islam”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Muzułmańskie kobiety

Muzułmańskie kobiety / Fot. PAP/EPA/Italian Defense Ministry

Jeden z afgańskich uniwersytetów odmawia kobietom prawa do nauki. Rektor zaznaczył, że dopóki prawdziwe środowisko muzułmańskie nie będzie zapewnione dla wszystkich, kobiety będą musiały zostać w domach.

We wtorek amerykański portal Axios poinformował, że mianowany przez talibów nowy rektor Uniwersytetu Kabulskiego nie pozwala kobietom na naukę w kierowanej przez siebie instytucji.

Uniwersytet w Kabulu odmawia kobietom prawa do nauki

– Daję wam moje słowo jako rektora uniwersytetu w Kabulu, że dopóki prawdziwe środowisko muzułmańskie nie będzie zapewnione dla wszystkich, kobiety nie będą mogły przychodzić po naukę ani do pracy. Najpierw islam

– napisał na Twitterze Muhammad Aszraf Ghairat.

https://twitter.com/MAshrafGhairat/status/1442385192824487937

W Afganistanie cały czas dochodzi do naruszeń praw kobiet mimo zapewnień Talibów o ich większej otwartości i „inkluzywności” nowej władzy w porównaniu z profilem prezentowanym przez talibów w latach 1996-2001. Wówczas talibowie przyjmowali możliwie najsurowszą interpretację prawa islamu. Uznawali, że kobiety nie mają prawa do nauki i pracy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W ostatnim czasie minister ds. studiów wyższych w rządzie talibów Abdul Baki Hakkani oznajmił, że kobiety będą mogły tak jak mężczyźni kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Obowiązuje je jednak noszenie hidżabów. Ponadto rząd nie wyraził zgody, aby dziewczęta i chłopcy mogli uczyć się w tych samych klasach.

Afganki nie będą też mogły być uczone przez wykładowców, którzy są mężczyznami. Hakkani zapowiedział też, że plan nauczania zostanie zmieniony, aby „stworzyć racjonalny i islamski program”.

Talibowie zamknęli też afgańskie Ministerstwo ds. Kobiet i zastąpili je Ministerstwem Modlitwy i Przewodnictwa oraz Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom.

Interia.pl, forsal.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY