- Poprawka zakładała likwidację „zamrażarki sejmowej” poprzez zobligowanie Marszałka Sejmu do wniesienia każdego zgłoszonego projektu najpóźniej po czterech miesiącach od jego zgłoszenia.
- Politycy Konfederacji argumentowali, że zależy im, aby nie było możliwości blokowania niewygodnych dla rządu projektów ustaw.
- Projekt zmian w Regulaminie Sejmu złożyła w ostatni piątek grupa posłów PiS.
- Zobacz także: Braun po raz kolejny usunięty z posiedzenia Sejmu za brak maseczki
Poprawki do uchwały zmieniającej Regulaminu Sejmu złożyła m.in. Konfederacja. Jedna z poprawek zakładała zlikwidowanie tzw. „zamrażarki sejmowej”. Marszałek Sejmu miał być zobligowany do wniesienia każdego zgłoszonego projektu najpóźniej po czterech miesiącach od jego zgłoszenia.
– Ta zamrażarka pozwala wam na to, by nie wpuszczać pewnych rzeczy pod obrady, tych niewygodnych, dlatego mamy tutaj projekt, by po 4 miesiącach od wniesienia została dopuszczona każda ustawa
– powiedział poseł Konfederacji Artur Dziambor Dziambor.
Politycy Konfederacji argumentowali, że zależy im, aby nie było możliwości blokowania niewygodnych dla rządu projektów ustaw. Przypomnieli też, że w 2015 roku politycy PiS postulowali o to samo.
PiS odrzucił poprawkę Konfederacji ws. „zamrażarki sejmowej”
PiS odrzucił jednak poprawkę Konfederacji. Przeciwni byli też trzej posłowie koła Kukiz’15, jedna osoba z Polski 2050 i dwie niezrzeszone. Większość klubu Lewicy wstrzymało się od głosu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Przewodniczący koła poselskiego Konfederacji Jakub Kulesza nie krył rozczarowania odrzuceniem poprawki. Na swoim Twitterze opublikował też wyniki głosowania.
– Właśnie było głosowanie nad poprawkami Konfederacji do Regulaminu Sejmu, które wprowadzają obowiązkowe terminy procedowania ustaw na Sali Plenarnej i w komisjach. Zlikwidowałoby to tak zwaną zamrażarkę sejmową
– napisał na Twitterze Kulesza.
Dodał, że „oczywiście Lewica nie poparła”, ponieważ to poprawka Konfederacji.
No kto by pomyślał? PiS właśnie odrzucił własną poprawkę z 2015 roku, którą dziś zgłosiła #Konfederacja, mówiącą o likwidacji zamrażarki sejmowej. Inaczej śpiewali, jak byli w opozycji. Hipokryzja level PiS!
— Artur E. Dziambor (@ArturDziambor) September 29, 2021
Zapisy o postępowaniu ws. stanów nadzwyczajnych
Parlamentarzyści wprowadzili za to do Regulaminu Sejmu trzy zasadnicze zmiany, dotyczące stanu wyjątkowego. Po pierwsze, w debacie ws. wprowadzenia lub przedłużenia stanu wyjątkowego nie będzie można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia. Natomiast głosowanie nad wnioskiem o przedłużenie ma odbywać się niezwłocznie po zakończeniu debaty. Trzecia zmiana dotyczy innego sposobu głosowania: zamiast wymaganej większości bezwzględnej wymagana będzie zwykła większość przy wprowadzeniu lub przedłużeniu stanu wyjątkowego.
doreczy.pl