Straż Graniczna: Białoruś pomaga imigrantom przedostać się za granicę

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Screen, na którym widać, jak imigranci przekraczają granicę

Screen, na którym widać, jak imigranci przekraczają granicę / Fot. screen Twitter / Straż Graniczna

Straż Graniczna opublikowała wideo, na którym widać, jak służby białoruskie pomagają imigrantom przedostać się przez zaporę na granicy.
  • „Funkcjonariusze SG regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy”.
  • W „Operacji Śluza”, akcji sprowadzania migrantów na granice Białorusi z państwami UE, chodzi o wywołanie sztucznego kryzysu politycznego w krajach, które najbardziej wspierają białoruską opozycję.
  • Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek odnotowano 339 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
  • Zobacz także: Rząd podjął decyzję ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

Białoruś pomaga imigrantom przedostać się za granicę

Straż graniczna przekazała, że Białoruś pomaga imigrantom przedostać się za granicę, forsując zaporę.

– Strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy

– poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

We wpisie umieściła nagranie, na którym widać, jak imigranci przechodzą po drabinie przez zaporę i przekraczają granicę. Zostały też pokazane zdjęcia, na których widać drabinę przy drucie kolczastym oraz obcęgi.

„Operacji Śluza”

Białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan tłumaczył, że w „Operacji Śluza”, akcji sprowadzania migrantów na granice Białorusi z państwami UE, chodzi o wywołanie sztucznego kryzysu politycznego w krajach, które najbardziej wspierają białoruską opozycję.

Zaznaczył, że wszystko zaczęło się kiedy UE skrytykowała Białoruś za porwanie samolotu Ryanair z Romanem Protasiewiczem na pokładzie. Łukaszenka miał po tym powiedzieć: „Zatrzymywaliśmy narkotyki i migrantów [na granicy z UE] – teraz sami będziecie ich łapać”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Łukaszenka od słów przeszedł do czynów. Giczan zaznaczył, że wzrosła m.in. częstotliwość lotów między Irakiem a Białorusią, do tego latać zaczęły pojemniejsze samoloty. Natomiast zachęceni słowami Łukaszenki Irakijczycy zaczęli organizować się w mediach społecznościowych, by ruszać na Białoruś, a de facto w kierunku granic UE. 

Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek odnotowano 339 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Natomiast zatrzymano 15 nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku. Pozostałe próby udaremniono.

Dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej.

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY