- „Funkcjonariusze SG regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy”.
- W „Operacji Śluza”, akcji sprowadzania migrantów na granice Białorusi z państwami UE, chodzi o wywołanie sztucznego kryzysu politycznego w krajach, które najbardziej wspierają białoruską opozycję.
- Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek odnotowano 339 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
- Zobacz także: Rząd podjął decyzję ws. przedłużenia stanu wyjątkowego
Białoruś pomaga imigrantom przedostać się za granicę
Straż graniczna przekazała, że Białoruś pomaga imigrantom przedostać się za granicę, forsując zaporę.
– Strona białoruska pomaga nielegalnym imigrantom w forsowaniu zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG regularnie zabezpieczają sprzęt i narzędzia potrzebne do nielegalnego przekroczenia granicy
– poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.
We wpisie umieściła nagranie, na którym widać, jak imigranci przechodzą po drabinie przez zaporę i przekraczają granicę. Zostały też pokazane zdjęcia, na których widać drabinę przy drucie kolczastym oraz obcęgi.
„Operacji Śluza”
Białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan tłumaczył, że w „Operacji Śluza”, akcji sprowadzania migrantów na granice Białorusi z państwami UE, chodzi o wywołanie sztucznego kryzysu politycznego w krajach, które najbardziej wspierają białoruską opozycję.
Zaznaczył, że wszystko zaczęło się kiedy UE skrytykowała Białoruś za porwanie samolotu Ryanair z Romanem Protasiewiczem na pokładzie. Łukaszenka miał po tym powiedzieć: „Zatrzymywaliśmy narkotyki i migrantów [na granicy z UE] – teraz sami będziecie ich łapać”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Łukaszenka od słów przeszedł do czynów. Giczan zaznaczył, że wzrosła m.in. częstotliwość lotów między Irakiem a Białorusią, do tego latać zaczęły pojemniejsze samoloty. Natomiast zachęceni słowami Łukaszenki Irakijczycy zaczęli organizować się w mediach społecznościowych, by ruszać na Białoruś, a de facto w kierunku granic UE.
Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek odnotowano 339 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Natomiast zatrzymano 15 nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku. Pozostałe próby udaremniono.
Dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej.
tysol.pl