SONDAŻ. PiS utrzymuje prowadzenie. KO z największym spadkiem. Konfederacja w górę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sejm RP

Sejm RP / Fot. Flickr

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zyskuje przewagę nad słabnącą Koalicją Obywatelską.
  • W najnowszym sondażu partię Jarosława Kaczyńskiego wskazała największa część ankietowanych. PiS minimalnie zyskuje w porównaniu do poprzedniego badania przeprowadzonego przez IBRiS.
  • Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która notuje największą stratę spośród wszystkich opcji politycznych.
  • Badanie IBRiS wskazuje również minimalny wzrost poparcia dla partii Szymona Hołowni – Polski 2050.
  • Zobacz także: Morawiecki natychmiast zareagował na słowa Kamińskiego ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

Najnowszy sondaż przeprowadziła pracownia IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Partię Jarosława Kaczyńskiego wskazało 34 proc. badanych. Jak podaje gazeta, w porównaniu z sondażem ze środka lata (przełom lipca i sierpnia) PiS zyskuje 0,4 pkt. proc. Badanie potwierdza, że obóz Zjednoczonej Prawicy nadal utrzymuje zdecydowaną przewagę nad opozycją w predykcjach przyszłych wyników wyborczych.

Najnowszy sondaż wskazuje zdecydowanie niższe poparcie dla pozostałych partii politycznych

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska. Partia notuje największą stratę. Na tę formację głosować zamierza 23 proc., co oznacza spadek o 4 pkt. proc w porównaniu z badaniem sprzed dwóch miesięcy.

„Trzeba jednak pamiętać, że wtedy działał jeszcze bardzo silnie efekt Tuska, który dopiero co powrócił na polską scenę polityczną” – czytamy w „Rz”.

Kolejne miejsce przypada Polsce 2050 Szymona Hołowni, na którą głosować chce 12 proc. respondentów. Partia ta na koniec lipca notowała 11-proc. poparcie.

Najnowszy sondaż wskazuje wyraźny spadek w przypadku Lewicy, która obniżyła notowania z 9 na 7 proc. W tym samym miejscu tkwi PSL-Koalicja Polska – 5 proc. Konfederacja poprawiła się o jeden punkt – z 5 na 6 proc.

13 proc. respondentów nie wiedziało, na jaką partię oddałoby swój głos.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” 24-25 września na grupie 1100 respondentów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ocena wyniku partii Donalda Tuska

Zdaniem Marcina Dumy, szefa IBRiS, najnowsze notowania KO mogą być poziomem jej naturalnego poparcia.

“Jest słabiej niż w lipcu, ale tamten wynik pokazuje, że jak pojawi się nowy impuls, to partia Tuska osiągnie znów ok. 30 proc.” – mówi szef IBRiS.

Dodaje jednak, że konwencja w Płońsku takim impulsem nie była. Z tego względu lipcowy wzrost mógł wynikać z przyciągnięcia niezdecydowanych, których w lipcu było mniej (9 proc.) niż we wrześniu (13 proc.).

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY