Prokuratura postawiła zarzuty warszawskiemu adwokatowi. Groził na Twitterze pogranicznikom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prokuratura Regionalna w Białymstoku

Prokuratura Regionalna / Fot. Twitter/Onet

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła we wtorek zarzuty adwokatowi Piotrowi B. Temu zarzuca się nawoływanie do naruszenia nietykalności funkcjonariuszy straży granicznej i znieważenia komendantów tej formacji. Mecenas miał to zrobić poprzez serię wpisów w mediach społecznościowych, w których komentował sytuację na polsko-białoruskiej granicy.
  • Warszawski adwokat Piotr B. usłyszał we wtorek od Prokuratora Okręgowego zarzut publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa.
  • Pod koniec sierpnia związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy zamieścił na Twitterze serię niewybrednych komentarzy.
  • W swoich wpisał zarzucał funkcjonariuszom Straży Granicznej “torturowanie” nielegalnych imigrantów.
  • Zamieścił również wizerunki dwóch dowódców SG, wraz z dwuznacznym komentarzem zapraszającym innych do popełnienia przestępstwa.
  • Zobacz także: Wawrzyk o sytuacji na granicy: “Musimy przedłużyć stan wyjątkowy”

We wtorkowy poranek aresztowany niedawno adwokat Piotr B. został przesłuchany w charakterze podejrzanego w ramach wszczętej przed miesiącem sprawy prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Mężczyzna został zatrzymany za wykraczające poza prawo wpisy na popularnym portalu społecznościowym.

Podejrzanemu został przedstawiony zarzut publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia Komendantów Straży Granicznej. Z ustaleń dochodzenia wynika, że podejrzany w dniu 25 sierpnia 2021 r. opublikował za pośrednictwem internetowego portalu społecznościowego wezwanie do popełnienia przestępstw na szkodę tych funkcjonariuszy. Dokonał również znieważenia wskazanych osób, określając je słowem uznanym powszechnie za obelżywe

– przekazała rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Aleksandra Skrzyniarz.

Jak można było podejrzewać, przesłuchiwany na zlecenie zastępcy Prokuratora Generalnego, Krzysztofa Sieraka, adwokat nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił dalszego składania wyjaśnień.

“Wiecie co z nimi zrobić”

Adwokat umieścił na Twitterze zdjęcia przedstawiające szefa podlaskiego oddziału SG płk. Andrzeja Jakubaszka oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi. Pod drugim wizerunkiem Piotr B. stwierdził, że Komendant Główny SG jest bezpośrednio odpowiedzialny za rzekome torturowanie imigrantów w Usnarzu Górnym, którzy znajdowali się po stronie białoruskiej. Zachęcił on również swoich obserwujących, aby odpowiednio “rozprawili się” z dowódcami SG. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W kolejnych postach mecenas zachował ostrożność i zaproponował, aby nie robić funkcjonariuszom Straży Granicznej krzywdy kończącej się uszczerbkiem na zdrowiu.

Fun fact. Wrzuciłem zdjęcia dwóch funkcjonariuszy SG odpowiedzialnych z torturowanie uchodźców i napisałem «wiecie, co robić, kiedy spotkacie ich na ulicy» uznając za jasne, że tym mendom należy się splunięcie w twarz (lub pod nogi), bo hańbią polskie państwo i polski mundur

– czytamy we wpisie Piotra B.

Palestra również reaguje

Na słowa te zareagował prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati. W rozmowie z TVP Info w czwartek poinformował o skierowaniu sprawy adwokata do rzecznika dyscyplinarnego.

Zapoznałem się z tą sprawą i moja reakcja była natychmiastowa i zdecydowana: jeszcze wczoraj skierowałem otrzymane materiały do Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury celem podjęcia stosownych czynności w postępowaniu dyscyplinarnym

– zakomunikował prezes polskich adwokatów.

wpolityce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY