Episkopat krytycznie o zachowaniu metropolity łódzkiego

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp. Grzegorz Ryś podczas Areny Młodych 2021

Abp. Grzegorz Ryś podczas Areny Młodych 2021 / Fot. Youtube

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień na temat integralności Mszy św. Ma to związek z celebracją liturgii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia 13 września podczas spotkania Arena Młodych „Reset” w Łodzi.
  • Komisja KEP: Kapłanowi nie wolno na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać.
  • Powołując się na Konstytucję o liturgii Soboru Watykańskiego II zaznaczono, że „nowości należy wprowadzać tylko wtedy, gdy tego wymaga prawdziwe i niewątpliwe dobro Kościoła…”. 
  • W oświadczeniu z 17 września abp Ryś przeprosił i napisał: Uznaję, iż podczas tej celebracji nie dochowałem wszystkich norm i kanonów z nią związanych.
  • Zobacz także: Abp Ryś o profanacji Eucharystii: “Szczerze przepraszam wszystkich”

Episkopat ws. celebracji Eucharystii abp. Rysia  

– Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać

– zaznaczył przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger.

Komisja KEP podkreśliła w dokumencie, że „naturalna dynamika mszy św. określona w mszale przewiduje obrzędy wstępne poprzedzające liturgię słowa Bożego, łącznie z aktem pokuty oraz kolektą odmawianą przez przewodniczącego zgromadzenia”.

Bp Greger wyjaśnił, że nie można sakramentu pokuty i pojednania traktować zamiennie z aktem pokuty.

– Nie wolno łączyć sakramentu pokuty ze mszą św. tak, aby odbywała się tylko jedna czynność liturgiczna

– wskazał.

Zaznaczył, że „spowiedź jest odrębnym sakramentem, prowadzącym do udziału w eucharystii i innych sakramentach”. Wskazał jednocześnie, że „mszalny akt pokuty, który nie skutkuje sakramentalnym rozgrzeszeniem jest momentem celebratywnym przygotowującym do uważnego słuchania słowa Bożego i uczestnictwa w Ofierze.”

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Bp Greger podkreślił, że modlitwa powszechna nazywana kolektą w swej istocie jest modlitwą „wyrażającą charakter celebracji”. Zatem nie może być zastępowana innymi modlitwami.

– Należy ona wyłącznie do przewodniczącego, który nie może jej delegować wiernym, on bowiem, „reprezentując osobę Chrystusa, przewodniczy zgromadzeniu, zanosi te modlitwy do Boga w imieniu całego ludu świętego i wszystkich obecnych”

– wyjaśnił.

Bp Greger wskazał, że „liturgii słowa Bożego nie można ograniczyć tylko do odczytania samej Ewangelii.” Natomiast czytania wraz ze śpiewem psalmu responsoryjnego nie mogą być opuszczane ani skracane.

Bp Greger o „wprowadzaniu nowości”

Powołując się na Konstytucję o liturgii Soboru Watykańskiego II napisał, że „nowości należy wprowadzać tylko wtedy, gdy tego wymaga prawdziwe i niewątpliwe dobro Kościoła…”. 

– W przypadku, gdy z powodu jakiejś celebracji wiele osób jest zgorszonych, pomimo, że nawet jakaś grupa odniosła pożytek ewangelizacyjny, trudno mówić o „niewątpliwym dobru Kościoła”

– napisał przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY