- Komisja KEP: Kapłanowi nie wolno na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać.
- Powołując się na Konstytucję o liturgii Soboru Watykańskiego II zaznaczono, że „nowości należy wprowadzać tylko wtedy, gdy tego wymaga prawdziwe i niewątpliwe dobro Kościoła…”.
- W oświadczeniu z 17 września abp Ryś przeprosił i napisał: Uznaję, iż podczas tej celebracji nie dochowałem wszystkich norm i kanonów z nią związanych.
- Zobacz także: Abp Ryś o profanacji Eucharystii: “Szczerze przepraszam wszystkich”
Episkopat ws. celebracji Eucharystii abp. Rysia
– Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać
– zaznaczył przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger.
Komisja KEP podkreśliła w dokumencie, że „naturalna dynamika mszy św. określona w mszale przewiduje obrzędy wstępne poprzedzające liturgię słowa Bożego, łącznie z aktem pokuty oraz kolektą odmawianą przez przewodniczącego zgromadzenia”.
Bp Greger wyjaśnił, że nie można sakramentu pokuty i pojednania traktować zamiennie z aktem pokuty.
– Nie wolno łączyć sakramentu pokuty ze mszą św. tak, aby odbywała się tylko jedna czynność liturgiczna
– wskazał.
Zaznaczył, że „spowiedź jest odrębnym sakramentem, prowadzącym do udziału w eucharystii i innych sakramentach”. Wskazał jednocześnie, że „mszalny akt pokuty, który nie skutkuje sakramentalnym rozgrzeszeniem jest momentem celebratywnym przygotowującym do uważnego słuchania słowa Bożego i uczestnictwa w Ofierze.”
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Bp Greger podkreślił, że modlitwa powszechna nazywana kolektą w swej istocie jest modlitwą „wyrażającą charakter celebracji”. Zatem nie może być zastępowana innymi modlitwami.
– Należy ona wyłącznie do przewodniczącego, który nie może jej delegować wiernym, on bowiem, „reprezentując osobę Chrystusa, przewodniczy zgromadzeniu, zanosi te modlitwy do Boga w imieniu całego ludu świętego i wszystkich obecnych”
– wyjaśnił.
Bp Greger wskazał, że „liturgii słowa Bożego nie można ograniczyć tylko do odczytania samej Ewangelii.” Natomiast czytania wraz ze śpiewem psalmu responsoryjnego nie mogą być opuszczane ani skracane.
Bp Greger o „wprowadzaniu nowości”
Powołując się na Konstytucję o liturgii Soboru Watykańskiego II napisał, że „nowości należy wprowadzać tylko wtedy, gdy tego wymaga prawdziwe i niewątpliwe dobro Kościoła…”.
– W przypadku, gdy z powodu jakiejś celebracji wiele osób jest zgorszonych, pomimo, że nawet jakaś grupa odniosła pożytek ewangelizacyjny, trudno mówić o „niewątpliwym dobru Kościoła”
– napisał przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.
tvp.info