Śląsk: Nietypowy biznes proboszcza. Otworzył sklep monopolowy. Kuria oburzona

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach w województwie śląskim zdecydował się na podjęcie nietypowej działalności. Otworzył sklep monopolowy. Po tym, jak sprawa wywołała kontrowersje, przekazał biznes swojej znajomej.

Zobacz także: Handel w niedziele prawem człowieka? [OPINIA]

Jak informuje portal gminaherby.pl, sklep monopolowy otworzony przez proboszcza miejscowej parafii zaoferował bardzo duży wybór alkoholi w przystępnych cenach. Lokalna strona dodaje, że ksiądz starał się jak najlepiej ukrywać biznes. Tajna działalność proboszcza była zarejestrowana w Zabrzu – mieście z którego kapłan pochodzi. Zmiany we wpisach dokonywane były natomiast w Ogrodzieńcu lub Zawierciu.

Mimo tego fakt, kto jest właścicielem tego interesu i tak szybko wyszedł na jaw. W związku z tym proboszcz przekazał biznes swojej znajomej. Sklep monopolowy działa nadal w tym samym miejscu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sprawa wywołała zainteresowanie gliwickiej kurii.

Kodeks Prawa Kanonicznego zakazuje osobom duchownym zajmowania się działalnością handlową (por. kanony 286 i 1392). Biskup Gliwicki nie wyraził zgody na tego typu działalność; nie był również proszony o udzielenie takiego pozwolenia. Jednym z ważniejszych zadań, jakie Kościół wypełnia na rzecz społeczeństwa, jest troska o trzeźwość narodu. Dlatego też czerpanie zysków ze sprzedaży alkoholu przez osoby duchowne stoi w jaskrawej sprzeczności z tym zadaniem. Biskup Gliwicki, po zapoznaniu się z omawianą sprawą oraz po wysłuchaniu wyjaśnień ks. Marka, postanowił z dniem 24 października br. odwołać go z zajmowanego urzędu administratora parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach oraz o tymczasowym nieprzydzielaniu mu innych funkcji i zadań – przekazał przedstawiciel Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY