Serbia wysyła wojsko na granicę. Będzie wojna?

Dodano   5  
  Loading
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter/SerbiaBased

W związku z coraz bardziej napiętą sytuacją na północy Kosowa, serbska armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Serbskie media podają, że w stronę granicy z Kosowem wysłano czołgi i sprzęt wojskowy. W rejonie przejścia granicznego Jarinje pojawiły się serbskie myśliwce Mig-29. Zostały entuzjastycznie powitane przez protestujących tam przeciw postępowaniu kosowskich władz Serbów.
  • Kosowo wprowadziło zakaz wjazdu na swoje terytorium pojazdów na serbskich tablicach rejestracyjnych. To wywołało protesty Serbów.
  • Kosowo wysłało na północ kraju policję. Z kolei Serbia wysłała na granicę z Kosowem wojsko.
  • Serbskie media podały w czwartek, że trzech serbskich protestujących zostało dotkliwie pobitych przez kosowskich policjantów. Kosowo zaprzecza, żeby takie zdarzenie miało miejsce.
  • Zobacz także: 101. rocznica bitwy nad Niemnem

Od poniedziałku obowiązują nowe kosowskie przepisy dla kierowców. Mówią one o zakazie wjazdu na swoje terytorium pojazdów na serbskich tablicach rejestracyjnych. Tacy kierowcy muszą na potrzeby wjazdu do Kosowa wyrobić sobie tablice tymczasowe, ważne 60 dni. Kosowski rząd twierdzi, że nowe regulacje są jedynie odpowiednikiem podobnych środków wymierzonych w kosowskich kierowców, jakie Serbia wprowadziła od 2008 roku, gdy Kosowo ogłosiło niepodległość.

Działania kosowskich władz wywołały protesty Serbów. Serbowie z północnego Kosowa zablokowali dwie główne drogi w pobliżu granicy kosowsko-serbskiej. Jak podaje agencja Reuters, w sobotę w mieście Zubin Potok podpalono biuro urzędu ds. rejestracji pojazdów. Zaatakowano także podobny urząd w Zvečan w północnej części Kosowa, tuż obok Mitrowicy. Ten z kolei został obrzucony granatami. Według informacji przekazanych przez policję, żaden jednak nie wybuchł.

W związku z napiętą sytuacją, Kosowo wysłało na północ kraju dodatkowe oddziały policji.

Serbia prowokuje poważny konflikt międzynarodowy – powiedział premier Kosowa Albin Kurti.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kosowski przywódca zarzuca serbskim władzom, że dążą do militaryzacji i eskalacji sytuacji, m.in. poprzez ściąganie w rejon granicy lotnictwa wojskowego. Oskarża je również o to, że zachęcają poszczególne osoby do ataków na państwo kosowskie i popierają takie działania. Serbskie media podały w czwartek, że trzech serbskich protestujących zostało dotkliwie pobitych przez kosowskich policjantów. Kosowo zaprzecza, żeby takie zdarzenie miało miejsce.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
GALIZIEN
Gość
GALIZIEN
26 września 2021 18:30

kosowo jest serbskie to tak jakby nam odebrano ziemie gnieznienską

Grzegorz
Gość
Grzegorz
26 września 2021 18:48
Reply to  GALIZIEN

Być może… Możliwe jednak, że Serbowie będą musieć się z tym pogodzić — podobnie, jak my musieliśmy się pogodzić z utratą Lwowa i Wilna, a Niemcy — Wrocławia i Szczecina.

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
26 września 2021 22:11
Reply to  Grzegorz

We dawnym Wrocławiu Witelon napisał, “Z naszej ziemi z Polski”. Tam właśnie jest najwcześniejsze świadectwo pisane, że tam była Polska w odczuciu mieszkających tam ludzi. A Kosowo wtedy też było Serbią. Prędzej czy później Serbia przywróci swoją kontrolę przynajmniej nad częścią Kosowa.

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
26 września 2021 22:07

To jest administracyjna granica serbskiej pokrajiny Kosowa i Metohiji z pozostałą Serbią. A jak jest takie zdanie: “Kosowo zaprzecza, żeby takie zdarzenie miało miejsce.”, to “Kosowo” powinno być w cudzysłowie. Sama nazwa “Kosovo” jest serbska. Pochodzi od ptaków – kosów. Po polsku i serbsku w liczbie pojedyńczej “kos” jest tak samo a po albańsku jest zupełnie inaczej. Brednią jest, że twór albańskich kolonistów na serbskim Kosowie i Metohiji, to Kosowo. W cudzysłowie, to co co innego, bo tam albańscy koloniści serbskiego Kosowa i Metohiji oraz banda NATO nazywa ten twór.

Adam
Gość
Adam
27 września 2021 08:14

Zyczymy powodzenia Serbom. Kosowo tu historycznie serbski rejon odebrany Serbom po bandyckiej interwencji USA i NATO.

POLECAMY