Kanadyjczycy wypuścili po 3 latach aresztu wiceprezes Huawei. W Chinach powitały ją tłumy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kanadyjczycy wypuścili z aresztu dyrektor Huawei

Meng Wanzhou po 3 latach powraca do Chin / fot. EPA/PAP/Jin Liwang

Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou w sobotę wróciła do Chin. Przez niemal trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, w oczekiwaniu na ekstradycję do USA. Dzień wcześniej Meng i Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie w sprawie warunkowego zawieszenia postępowania. Na lotnisku w Shenzhen powitały ją tłumy ludzi z czerwonymi flagami, skandujących patriotyczne hasła.
  • Po trzech latach aresztu domowego wiceprezes chińskiego potentata telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou powróciła do domu
  • Kanadyjczycy przetrzymywali córkę założyciela i prezydenta Huawei, Ren Zhengfei na polecenie m.in. Stanów Zjednoczonych
  • Dzięki kanadyjsko-chińskiej umowie z aresztu Chińczycy wypuścili z kolei Michaela Spavora i Michaela Kvringa, których aresztowano krótko po zatrzymaniu Wanzhou
  • Wiceprezes chińskiego giganta telefonicznego podziękowała swojemu rządowi za zaangażowanie i udzielone przez wszystkie te lata wsparcie
  • Zobacz także: Ryanair krytykuje jeden z głównych projektów polskiego rządu. Prezes CPK odpowiada na zarzuty

Meng Wanzhou, wiceprezes Huawei, powróciła do Chin po trzech latach aresztu domowego w Kanadzie. Na lotnisku czekały na nią tłumy z fagami. Oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała, że uwolnienie Meng było efektem “niestrudzonych wysiłków” chińskiego rządu.

Dziękuję za całe wsparcie podczas tego czasu aresztowania. Jesteśmy zjednoczeni, ojczyzna wspiera Chińczyków

– podziękowała wiceprezes Huawei za wyrazy wsparcia.

W grudniu 2018 roku na kanwie wydarzeń chińsko-amerykańskich i zaostrzających się relacji handlowych, Amerykanie poprosili Kanadyjczyków, aby ci zatrzymali wiceprezes Huawei w jej mieszkaniu w Vancouver. Tam oczekiwała na rozstrzygnięcie procesu ekstradycyjnego. Waszyngton zarzucał jej oszustwa finansowe, w tym wprowadzanie w błąd banku HSBC, który mógł z tego powodu naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran.

Jednak w ubiegły piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził, po porozumieniu się stron, warunkowe zawieszenie postępowania będącego podstawą do ekstradycji.

W wyniku tego Meng została zwolniona z aresztu i wyleciała do Chin. W odpowiedzi Chińczycy uwolnili z kolei dwóch obywateli kanadyjskich, Michaela Spavora i Michaela Kovriga, którzy zostali zatrzymani w Chinach pod zarzutem szpiegostwa krótko po aresztowaniu Meng.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zakładniczka Waszyngtonu cieszy się wolnością

Ekstradycja Meng była jednym z głównych punktów spornych w stosunkach między Pekinem a Waszyngtonem. Chińczycy utrzymywali, że zarzuty stawiane przez amerykańską stronę są sfabrykowane i wymierzone w chiński sektor technologiczny. Prawnicy wiceprezes Huawei określali ją mianem “zakładniczki” Waszyngtonu.

Jak podała kanadyjska telewizja CTV, w negocjacje prowadzące do ostatecznej ugody między prokuratorami amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości i prawnikami Huawei zaangażowani byli również przedstawiciele rządu Kanady.

Bez silnej ojczyzny nie cieszyłabym się dzisiaj swoją wolnością

– podkreśliła Meng w swoim oświadczeniu.

Meng Wanzhou jest córką Ren Zhengfei, założyciela i prezydenta Huawei. Przed objęciem posady dyrektora finansowego i wiceprezesa Huawei pracowała, m.in na stanowisku dyrektora departamentu rachunkowości międzynarodowej, dyrektora finansowego oddziału Huawei w Hongkongu oraz prezesa działu finansowego.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY