“Solidarność” wydała postanowienie o zamknięciu TSUE. Będzie protest i wniosek do prokuratury

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. / Fot. PAP/Szymon Łabiński

NSZZ "Solidarność" poinformował, że 22 października przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbędzie się protest w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów. Podczas tego wydarzenia związkowcy chcą przekazać postanowienie o zamknięciu TSUE. "Solidarność" zgłosi też wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przez wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE Rosarię Silva de Lapuerta przestępstwa narażenia życia i zdrowia mieszkańców Bogatyni, pracowników kopalni i elektrowni Turów.
  • Szef “Solidarności” Piotr Duda zapowiedział podjęcie wobec instytucji unijnych “twardych rozwiązań”.
  • Polska ma zapłacić karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień zwłoki w dostosowaniu się do majowego orzeczenia TSUE.
  • Wśród polityków PiS pojawił się postulat, aby kwotę zasądzonej kary potrącać ze składek członkowskich do UE.
  • Zobacz także: Polska powinna pomniejszyć składkę unijną w ramach rachunku zwrotnego, mówią politycy PiS

O działaniach “Solidarności” poinformował przewodniczący związku, Piotr Duda.

Jedziemy przed “trybunał niesprawiedliwości” UE w Luksemburgu, aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak, jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopanie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej (…). W Luksemburgu przekonają się, jaka jest siła polskiego pracownika, polskiego górnika – powiedział Duda. My nie możemy dłużej zwlekać – dodał.

Duda zapowiedział podjęcie wobec instytucji unijnych “twardych rozwiązań”.

Musimy jako związkowcy z Solidarności, nie tylko z Solidarności, podjąć te nasze działania dotyczące tych twardych rozwiązań, bo te miękkie się już skończyły – podkreślił.

Udział działaczy Stowarzyszenia “Marsz Niepodległości”, Straży Narodowej i Rot Marszu Niepodległości w planowanym przez “Solidarność” proteście zapowiedział już Robert Bąkiewicz.

Polska ma zapłacić karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro za każdy dzień zwłoki w dostosowaniu się do majowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazującego Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Komisja Europejska podkreśliła również, że „w przypadku dalszego naruszenia nakazu o wyłączeniu kopalni Turów, będzie kontynuować wezwania do zapłaty do czasu wykonania nakazu”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wśród polityków PiS pojawił się postulat, aby kwotę zasądzonej kary potrącać ze składek członkowskich do UE. Taką propozycję podnieśli publicznie m.in. europosłowie Witold Waszczykowski i Karol Karski.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY