Ordo Iuris ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych. „Konieczna jest zmiana przepisów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Instytut Ordo Iuris

Instytut Ordo Iuris / Fot. Facebook

Instytut Ordo Iuris wskazuje na konieczność zmiany przepisów, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych.
  • Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć.
  • Jeśli jednak organy płciowe nie zdążyły się wykształcić, rodzice zmuszeni są przeprowadzać kosztowne badania DNA, aby ustalić płeć dziecka.
  • Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia.
  • Zobacz także: Aktywista LGBT odpowie za sprofanowanie wizerunku Matki Bożej

Instytut Ordo Iuris ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych wskazał, że potrzeba zmiany prawa. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to jednak często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą wykonać kosztowne badania DNA. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego.

Ponadto, w zakresie rodziców pozostaje przeprowadzenie badań, co wiąże się nie tylko z ustaleniem właściwego laboratorium, ale często także i z samodzielnym dostarczeniem materiału genetycznego, pobranego od zmarłego dziecka.

Ordo Iuris ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris skierowało do MZ opinię prawną w przedmiocie projektu rozporządzenia. Analitycy zwrócili uwagę na niesprawiedliwą sytuację prawną rodziców doświadczających straty dziecka na wczesnym etapie ciąży, wynikającą z obowiązujących przepisów prawa i postulują o zmiany w kształcie wzoru karty martwego urodzenia.

– Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa

– podkreśliła Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

niedziela.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY