Niedzielski: Jest projekt dopuszczający kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

Adam Niedzielski / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

– Przygotowaliśmy projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych, bo to jest bardzo potrzebne w Polsce – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmianę, jeśli chodzi o kształcenie lekarzy. Zapowiedział, że już w zasadzie przygotowany jest projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych.

Tę informację podał minister podał podczas trwającego w Sanoku Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wspomniał, że konieczne jest kształcenie kadr medycznych, które są bardzo potrzebne w kraju.

– Okres pandemii szczególnie pokazał, jak bardzo brakuje nam kadr, jak nam doskwiera deficyt specjalistów – lekarzy, ale i pielęgniarek, ratowników 

– powiedział Niedzielski.

Niedzielski zaznaczył, że nakłady na zdrowie rosną, obecnie do 7 proc. PKB w perspektywie 2027 r. ale najważniejsze w procesie poprawy sytuacji sektora medycznego jest zadbanie o kadry. Podkreślił, że zwiększone nakłady przełożą się na lepsze wynagrodzenia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zaznaczył, że inicjatywy związane z kształceniem medyków, m.in. zwiększeniem naborów i otwieraniem nowych kierunków, są w tej chwili priorytetowe. Jednocześnie trzeba będzie przystosować również infrastrukturę, żeby zapewnić jak najwyższy standard kształcenia.

Niedzielski: Jest projekt dopuszczający kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych

Minister Niedzielski poinformował, że „razem z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem zdecydował o tym, by kształcenie w szkołach zawodowych nabierało coraz większego statusu, coraz wyższego poziomu”.

– Będziemy chcieli przygotować, już w zasadzie przygotowaliśmy projekt, który będzie dopuszczał kształcenie lekarzy w szkołach zawodowych, bo to jest bardzo potrzebne w Polsce

– poinformował.

Zaznaczył, że pokładane są ogromne nadzieje „na pomoc w zbudowaniu takiego zasobu kadr, który będzie potrafił odpowiedzieć na zwiększające się potrzeby leczenia Polaków”. Dla ministra ważne jest również to, aby zatrzymać w zawodzie osoby zaawansowane wiekowo, które mają siłę i energię, by pracować.

pulsmedycyny.pl, prawo.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY