AWPL-ZChR domaga się zwrotu litewskiego mienia Polakom

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przewodniczący AWPL-ZChR, Waldemar Tomaszewski.

Przewodniczący AWPL-ZChR, Waldemar Tomaszewski. / Fot. PAP/Artur Reszko

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) domaga się zwrotu ziem odebranych przed laty w ramach nacjonalizacji Polakom w Wilnie. W połowie września odbyli w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami litewskiego rządu.

Zobacz także: Nowy pomysł PiS dla rodzin wielodzietnych. Ma być częścią “Polskiego Ładu”

Przedstawiciele AWPL-ZChR uważają, że rozwiązanie problemu jest odkładane już zbyt długo.

Problem restytucji ziemi w Wilnie ciągnie się naprawdę długo, nieraz przez pokolenia, gdyż dochodzi do sytuacji, gdy to już wnukowie ubiegają się o zwrot ziemi, gdyż nie udało się to rodzicom czy wcześniej dziadkom – powiedziała Rita Tamašunienė z AWPL-ZChR.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jej zdaniem rozwiązanie tej kwestii miałoby pozytywny wydźwięk również w stosunkach litewsko-polskich. Z kolei litewski minister rolnictwa zaznaczył, że problem dotyczy tylko Wilna. W innych regionach tego kraju miał już zostać rozwiązany.

Ważne, by podmioty odpowiedzialne współpracowały ze sobą, by procedury informowania i zapraszania pretendentów były odpowiednio dopracowane, żeby nie dochodziło do nieporozumień i w żadnym wypadku do przymusowego wypłacania niesprawiedliwie niskiej pieniężnej rekompensaty. Pretendenci mają prawo nie zgodzić się na pieniężną rekompensatę i czekać na inne formy odszkodowania (działka leśna/pod zabudowę indywidualną/ komercyjną) za znacjonalizowaną przed laty ziemię – wskazała Tamašunienė.

awpl.lt

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY