Spotkanie Duda-Biden? Najpierw refleksja w sprawie Nord Stream 2

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
spotkanie Duda-Biden

Spotkanie Duda-Biden / Fot. Twitter

Prezydencki minister Jakub Kumoch powiedział we wtorek, że rozmowa prezydentów USA i Polski jest potrzebna, ale chcemy, by wcześniej doszło w Waszyngtonie do refleksji na temat Nord Stream 2.
  • Strona amerykańska oznajmiła, że Biden nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu ONZ w Nowym Jorku.
  • Kumoch zapowiedział, że wtorkowe wystąpienie prezydenta Dudy podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ obejmie trzy główne tematy.
  • Zaznaczył, iż nie oznacza to, że dopóki problem NS2 nie zostanie rozwiązany, spotkanie prezydentów Dudy i Bidena jest wykluczone.
  • Zobacz także: Politycy PiS imprezowali w skansenie. Sprawą zajmie się prokuratura

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta w ten sposób tłumaczył brak spotkania z prezydentem Bidenem w programie prezydenckiej wizyty w USA. Jak wyjaśnił, strona amerykańska wcześniej już oznajmiła, że Biden nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu. Ostatecznie Biden we wtorek spotka się w Nowym Jorku z premierem Australii Scottem Morrisonem. Kiedy spotkanie Duda-Biden?

“Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju, ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkową-Wschodnią” – powiedział Kumoch podczas spotkania z dziennikarzami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Potencjalne spotkanie Duda-Biden, a kwestia NS2

Jak dodał, rosyjski gazociąg wywołał w Europie „deficyt bezpieczeństwa”. Kumoch zaznaczył, że „tę sytuację trzeba rozwiązać”. W odpowiedzi na pytanie PAP zaznaczył, iż nie oznacza to, że dopóki problem NS2 nie ucichnie, spotkanie prezydentów Dudy i Bidena jest wykluczone.

Kumoch zapowiedział, że wtorkowe wystąpienie prezydenta Dudy podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ obejmie trzy główne tematy. Będą to: walka z pandemią, determinacja w walce ze zmianami klimatycznymi oraz walka narodów o swe prawa. Mówiąc o tej ostatniej kwestii wspomni m.in. o Ukrainie i Białorusi.

Minister stwierdził, że jeśli chodzi o spotkania dwustronne i wielostronne podczas wizyty – m.in. z głowami państw bałtyckich, Ukrainy i Mołdawii, motywem przewodnim będzie budowanie więzów z partnerami regionalnymi.

“Chcemy, żeby w świetle tego, co się stało z Nord Stream 2, (region) mówił bardziej jednym głosem” – powiedział.

Podkreślił przy tym, że razem z prezydentem Dudą tym samym rejsowym samolotem LOT-u do USA przyleciały prezydent Mołdawii Maia Sandu i Estonii Kersti Kaljulaid.

Poza tym, jak dodał, dojdzie do spotkania z przywódcami mocarstw regionalnych, Brazylii i Turcji. Rozmowa z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem ma dotyczyć m.in. sytuacji humanitarnej w Afganistanie. Z kolei rozmowa z brazylijskim prezydentem Jairem Bolsonaro ma dotyczyć „współpracy polsko-brazylijskiej w wielu obszarach”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY