Nastolatek trafił do szpitala psychiatrycznego. Uzależnił się od gier komputerowych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Problem młodzieży z uzależnieniem od gier wideo

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

Piętnastoletni chłopiec został umieszczony na dwa miesiące w szpitalu w Castellon w Hiszpanii ze względu na silne uzależnienie do gry komputerowej. To pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, że wymagana była hospitalizacja.
  • Całkiem niedawno do szpitala w hiszpańskim Castellon trafił 15-latek uzależniony od gier komputerowych
  • Lekarz psychiatrii, zajmujący się dziećmi i młodzieżą stwierdził u chłopca objawy podobne do uzależnienia od alkoholu, czy też narkotyków
  • Nastolatek przez 20 godzin dziennie nie odrywał wzroku od ekranu, grając w “Fortnite”
  • W tym czasie zaniedbał on szkołę, relację z rówieśnikami, nie odżywiał się regularnie
  • Lekarz prowadzący jego terapię Matias Real ostatecznie nakazał opiekunom prawnym, aby odebrali mu wszelkie możliwy sprzęt, na którym mógłby kontynuować swoje uzależnienie
  • Pierwotną przyczyną popadnięcia w nałóg, była śmierć matki chłopca, która zmarła po dwóch latach walki z rakiem
  • Zobacz także: Młodzież Wszechpolska zaprasza na blokadę LGBT. “Opole w obronie tradycyjnych wartości”

Do szpitala w Castellon zajmującym się dziećmi i młodzieżą walczącą z uzależnieniami trafił 15-letni chłopiec. Zdaniem psychiatry Matiasa Reala pacjent trafił do ośrodka przez to, że codziennie grał po 20 godzin w popularną grę “Fortnite”. Wykazywał on przy tym zachowania podobne do uzależnienia od alkoholu i narkotyków

Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie

– powiedział psychiatra.

W pewnym momencie chłopiec całkowicie odizolował się od swojego otoczenia. Przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym i pilnym uczniem, odrzucał wszelkie interakcje społeczne, był ciągle rozdrażniony, zaniedbywał higienę osobistą i nie odżywiał się regularnie.

Tak jak w przypadku każdego nałogu, wykazywał on narastające trudności w kontrolowaniu związanych z nim zachowań. Ostatecznie rodzina postanowiła poszukać pomocy u specjalistów, którzy wyciągnęliby go z życiowego dołka.

Kiedy terapia psychologiczna w celu ograniczenia godzin grania nie dała rezultatu, lekarz zdecydował o całkowitym wykluczeniu gry z życia chłopca, tak jak to ma miejsce przy rzucaniu przez alkoholika napojów wysokoprocentowych. Młody człowiek został hospitalizowany. Jak podkreślił psychiatra, do tej pory nie było opublikowanego w literaturze naukowej przypadku takiego uzależnienia, które wymagałoby hospitalizacji w celu detoksykacji od ekranu komputerowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gra pozwalała chłopcu na oddalenie się od traumatycznych przeżyć

Prawdziwą przyczyną problemów młodego chłopca była śmierć własnej matki, która odeszła z tego świata po dwóch ciężkich latach walki z rakiem. Zdaniem lekarza psychiatrii, gra komputerowa pozwalała dziecku na oddalanie się od traumatycznych przeżyć. Dawało mu to pozory znieczulenia emocjonalnego dla polepszenia samopoczucia.

Uzależnienie od gier komputerowych może działać jako regulator lęku wewnętrznego 

– zauważył psychiatra.

Matias Real zaapelował do rodziców, aby ograniczali czas przebywania przed komputerem dzieci i młodzieży, a nawet wykluczyli z jego użytkowania najmłodszych. Wskazał on, że odciągniecie młodzieży od gier wideo wpłynie pozytywnie na ich rozwój i relacje międzyludzkie.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznała w 2019 r. uzależnienie od gier komputerowych za zaburzenie psychiczne.

dziennik.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY