Sanepid chciał danych dotyczących szczepień w szkołach. Kulesza: To złamanie przepisów

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jakub Kulesza

Poseł Jakub Kulesza / Fot. Twitter/ Jakub Kulesza

Sanepid zażądał od dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków informacji o szczepieniach przeciw COVID-19. Zainterweniował poseł Jakub Kulesza (partia KORWiN, koło Konfederacji), który stwierdził, że sanepid przekroczył swoje uprawnienia.
  • Sanepid zażądał nazwy preparatu, serii oraz daty wykonywanych szczepień.
  • Poseł Konfederacji Jakub Kulesza stwierdził, że to złamanie przepisów prawa i wystosował pismo do inspektora powiatowego w tej sprawie.
  • Sanepid: W pismach rzeczywiście pojawiło się niefortunne sformułowanie dotyczące zbierania danych o szczepieniach.
  • Zobacz także: Kto otrzyma trzecią dawkę? Rada Medyczna wydała rekomendację

Sanepid chciał danych szczepień w szkołach

Sanepid w Puławach chciał danych dotyczących szczepień uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół. Poprosił o nazwę preparatu, serię oraz datę szczepień. Sanepid wysłał takie pismo kilka dni temu.

Zainterweniował w tej sprawie poseł Jakub Kulesza, który stwierdził, że to złamanie przepisów prawa. Jego zdaniem, Inspektor Sanitarny w Puławach przekroczył swoje uprawnienia.

– Gdyby rzeczywiście sanepid zebrał takie informacje, zmusił do tego dyrektorów szkół, to nie tylko sam złamałby prawo, ale jeszcze odpowiadałby za namawianie do łamania prawa, a lista przepisów, które w takim przypadku zostałyby złamane byłaby długa

– powiedział Kulesza w Radiu Lublin.

Wymienił tutaj Kodeks pracy, RODO i ustawę o prawach pacjenta.

Natomiast w czwartek na Twitterze poinformował, że wystosował pismo do inspektora powiatowego w tej sprawie. Domaga się w nim wskazania konkretnych podstaw prawnych, na podstawie których zbierane mają być dane objęte ścisłą tajemnicą.

Jak dodał, „żądać danych wrażliwych można tylko na podstawie konkretnego przepisu, który zezwalałby Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu na pozyskiwanie danych medycznych bez zgody obywateli”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sanepid: Niefortunne sformułowanie

– W pismach rzeczywiście pojawiło się niefortunne sformułowanie dotyczące zbierania danych o szczepieniach. Za chwilę wysyłamy pisma do placówek oświatowych ze sprostowaniem

– powiedziała Jolanta Gil z puławskiego sanepidu w Radiu Lublin.

Tłumaczyła, że chodziło o to, by przypomnieć o zagrożeniach czwartej fali epidemii, a nie zbierać dane dotyczące osób zaszczepionych.

radio.lublin.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY