Protestujący medycy mają łagodzić swoje stanowisko. Nie wymagają już, aby w rozmowach uczestniczył premier

Protest medyków
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protest medyków

Przemawiająca Krystyna Ptok / Fot. PAP/Marcin Obara

Protestujący medycy nie pojawili się na czwartkowych obradach forum trójstronnego. Jak informuje RMF FM, manifestanci mają jednak łagodzić swoje stanowisko.
  • Protestujący gotowi są rozmawiać już nie tylko z Mateuszem Morawieckim, którego obecności do tej pory żądali.
  • Zdaniem medyków rozmowa z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim jest całkowicie nieudana.
  • Jednym z punktów posiedzenia zespołu trójstronnego jest ścieżka wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na najbliższe lata do roku 2027.
  • Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

– Nie weźmiemy udziału w spotkaniu z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w ramach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia

– oświadczył w czwartek Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Zgromadzeni w „białym miasteczku” przed kancelarią premiera w Warszawie medycy twierdzą, że zespół ten jest „dwustronny”.

– Nam chodzi o to, żebyśmy nawiązali konstruktywny dialog z rządem, żeby po drugiej stronie usiadła osoba, która nas szanuje

– powiedziała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Medycy mają łagodzić swoje stanowisko

Protestujący pracownicy ochrony zdrowia mają jednak łagodzić swoje stanowisko. Nie wymagają już np., aby w rozmowach uczestniczył szef rządu Mateusz Morawiecki. Wcześniej protestujący tłumaczyli, że nie czuli się poważnie traktowani przez rząd i przekonywali, że współpraca z Niedzielskim się nie układała.

– Minister wielokrotnie dowiódł, że nie rozumie i nie uważa publicznej ochrony zdrowia za kwestię społeczną, a tylko jako nadmierny wydatek budżetowy

– napisali w do Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.

Minister zdrowia powiedział z kolei, że on nie stawia warunków, którzy przedstawiciele demonstrantów mają pojawić się na rozmowach. Niedzielski dodał, że „stawianie takich żądań jest wyrazem braku szacunku dla drugiej strony”. Zapowiedział, że jednym z punktów posiedzenia zespołu trójstronnego jest ścieżka wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na najbliższe lata do roku 2027.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Postulaty medyków

Medycy przedstawili osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Według MZ łączny koszty realizacji postulatów byłby ogromny.

wprost.pl, rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY