- Szwajcarska gazeta “Tegesanzeiger” opublikowała w poniedziałek szokujący artykuł, który może zwiastować wielkie zmiany w Watykanie.
- Po ponad 500-letniej tradycji do Gwardii Szwajcarskiej mogą w niedalekiej przyszłości dołączyć również kobiety.
- Były komendant gwardzistów Daniel Anrig ujawnił, że w przeszłości zdarzały się przypadki składania aplikacji przez płeć piękną.
- Zarówno Watykan, jak i szwajcarski rząd dementują doniesienia prasowe.
- Zobacz także: Franciszek nakłania księży do krótszych kazań. “10 minut wystarczy na wytłumaczenie Ewangelii”
W ostatnich dniach świat obiegła szokująca informacja, podana przez szwajcarską gazetę “Tegesanzeiger”. Według ich źródeł, w niedalekiej przyszłości do elitarnej Gwardii Szwajcarskiej mają dołączyć kobiety. Byłby to uderzający w tradycję ruch ze strony zarówno Watykanu, ale przede wszystkim rządu szwajcarskiego, który odpowiada za nabór kadr.
Były Prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, Jean Pierre-Roth podzielił się w swojej wypowiedzi na temat budowy nowych koszarów dla gwardzistów ciekawym wątkiem. Otóż budynek sponsorowany przez szwajcarski bank będzie przystosowany również do przyjmowania płci pięknej. Znajdą się w nim m.in. ubikacje dla pań oraz inne pomieszczenia.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Problemy kadrowe Gwardii Szwajcarskiej
W 2018 roku Papież Franciszek podjął decyzję o zwiększeniu liczby gwardzistów koszarujących w Watykanie z dotychczasowych 110 do 135 osób. Było to związane przede wszystkim z nasilającym się zagrożeniem terrorystycznym, z jakim Europa borykała się głównie w latach 2014-2017. Również wówczas podjęto plany inwestycyjne o rozbudowie koszar, które stały się za małe dla tej liczby gwardzistów.
Każdego roku Gwardia powinna być zasilana przez 30-35 nowych członków. Od lat są z tym kłopoty. Wprowadzenie rekrutacji dla kobiet ma ten problem rozwiązać
– podaje szwajcarski portal.
Trudności w rekrutacji przysparzają również rygorystyczne kryteria naboru. Kandydaci na gwardzistów muszą pochodzić ze Szwajcarii, być gorliwymi i praktykującymi katolikami o nieskazitelnej opinii, kawalerami pomiędzy 19 a 30 rokiem życia, posiadać maturę, cieszyć się dobrym zdrowiem i mierzyć minimum 174 centymetry, a także muszą odbyć wcześniej służbę w wojsku.
Takie wymogi mogłyby przysporzyć kłopotów w naborze kobiet. Niemniej jednak przyszłego otwarcia na płeć piękną nie wykluczają prezes Fundacji Gwardii Ruth Metzler-Arnold, a także były komendant oddziału Daniel Anrig. Metzler-Arnold wskazuje zresztą, że już w przeszłości nierzadkie były przypadki, gdy kobiety próbowały aplikować do Gwardii, a dopuszczenie ich zmniejszyłoby problemy z rekrutacją.
Gwardia Szwajcarska została powołana w roku 1506 przez papieża Juliusza II i przez ostatnich 515 lat jej szeregi mogli zasilać wyłącznie mężczyźni. Należy również dodać, że technicznie rzecz biorąc ta jedna z najstarszych jednostek na świecie nie jest regularnym wojskiem, lecz pełni zadanie służby policyjnej. To pozwala na stacjonowanie w obrębie innego państwa.
pch24.pl, rmf24.pl, aleteia.pl