Polski rząd rozmawia o likwidacji kopalń z Komisją Europejską

Dodano   2  
  Loading
Kopalnia węgla

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com

Jak podaje Radio Szczecin, rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli rządu z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji umowy społecznej, zakładającej likwidację kopalń węgla kamiennego w Polsce.
  • Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”: UE zaakceptowała wstępnie system dopłat bezpośrednich do produkcji.
  • Wiceszef MAP Artur Soboń: Umówiliśmy się z KE na robocze rozmowy ws. prenotyfikacji programu dla górnictwa.
  • Dodał, że  „zależy nam, aby uruchomić tę pomoc publiczną w 2022 r.”
  • Zobacz także: PiS spełnia obietnicę. Sejm rozpatrzy ustawę proponowaną przez Kukiz’15

Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz dodał, że pierwsze sygnały w stosunku do umowy społecznej były pozytywne. 

– Wczoraj rozpoczął się już proces rozmów dwustronnych pomiędzy KE a rządem polskim. Pierwsze sygnały ze strony Unii w procesie tzw. wstępnej prenotyfikacji były przyzwoite, bo przede wszystkim UE zaakceptowała wstępnie system dopłat bezpośrednich do produkcji

– powiedział Kolorz.

„Umówiliśmy się na robocze spotkania co 10 dni”

– Odpowiadaliśmy na pytania Komisji, wyjaśnialiśmy nasze intencje. Umówiliśmy się na techniczne, robocze spotkania w takim cyklu co 10 dni

– poinformował w Polskim Radiu wiceszef MAP Artur Soboń.

Zaznaczył, że „chcemy, aby formalnie notyfikacja była poprzedzona zgodą KE co do zastosowania dwóch instrumentów pomocy publicznej dla górnictwa”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wyjaśnił, że chodzi o koszty nadzwyczajne przy likwidacji majątku, a jednocześnie możliwość w postaci odpraw górniczych dla pracowników likwidowanych kopalni oraz o uruchomienie programu dopłatach do redukcji produkcji węgla.

– Polska wymaga specyficznego, odrębnego programu i odrębnego podejścia Komisji Europejskiej. Musimy wypracować i prawne i techniczne możliwości wprowadzenia tego rozwiązania. Spodziewam się, że to potrwa kolejne miesiące

– podkreślił Soboń.

W podpisanym w maju dokumencie ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku. Teraz najważniejsze jest omówienie osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy.

radioszczecin.pl, wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Radek
Gość
Radek
14 września 2021 23:35

Solidarność zdradziła górników . Morawiecki zgadzając się podczas negocjacji na to jest na równi z Balcerowiczem .Zdradzil . Ocieplenie klimatu jest tak samo kwestionowane przez naukowców jak uznawane . Zamknięcie polskich kopalni węgla będzie bardzo kosztowne . Energie będziemy kupować od Niemiec . Największe spółki energetyczne zostaną zadłużone i sprzedane za bezcen . Kopalnie tez pójdą za grosze . Tak się kradnie w białych rękawiczkach . Za 50 lat jak się okaże , ze jednak klimat się nie ociepla nowi właściciele kopalń je uruchomią i będą zbijać kokosy . Destabilizacja na rynku pracy , bezrobocie wypchnie górników z rodzinami poza kraj . Zwiększy się wpływ ruchów autonomicznych sponsorowanych przez Niemcy . Komuniści likwidują kopalnie w zemście za strajki i poparcie solidarności . Tej samej , która ich teraz zdradziła . Powinien być strajk i tysiące na ulicach w Warszawie i Katowicach . Żadnej pracy bez gwarancji zatrudnienia . Wygraliście z komunistami to wygralibyscie z nimi . Wystarczy przerwać solidarnie wydobycie . Zaraz zmiękła by im rura .

Krzysiek
Gość
Krzysiek
15 września 2021 15:12

Górnicy protestujcie bo naszych kopalni nie odzyskamy, Tak samo jak stoczni. Pis to zdrajcy! Morawicki won na ukradlinę, tam sobie zamykaj co chcesz!

POLECAMY