Polski rząd rozmawia o likwidacji kopalń z Komisją Europejską

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
wybuch metanu

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak podaje Radio Szczecin, rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli rządu z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji umowy społecznej, zakładającej likwidację kopalń węgla kamiennego w Polsce.
  • Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”: UE zaakceptowała wstępnie system dopłat bezpośrednich do produkcji.
  • Wiceszef MAP Artur Soboń: Umówiliśmy się z KE na robocze rozmowy ws. prenotyfikacji programu dla górnictwa.
  • Dodał, że  „zależy nam, aby uruchomić tę pomoc publiczną w 2022 r.”
  • Zobacz także: PiS spełnia obietnicę. Sejm rozpatrzy ustawę proponowaną przez Kukiz’15

Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz dodał, że pierwsze sygnały w stosunku do umowy społecznej były pozytywne. 

– Wczoraj rozpoczął się już proces rozmów dwustronnych pomiędzy KE a rządem polskim. Pierwsze sygnały ze strony Unii w procesie tzw. wstępnej prenotyfikacji były przyzwoite, bo przede wszystkim UE zaakceptowała wstępnie system dopłat bezpośrednich do produkcji

– powiedział Kolorz.

„Umówiliśmy się na robocze spotkania co 10 dni”

– Odpowiadaliśmy na pytania Komisji, wyjaśnialiśmy nasze intencje. Umówiliśmy się na techniczne, robocze spotkania w takim cyklu co 10 dni

– poinformował w Polskim Radiu wiceszef MAP Artur Soboń.

Zaznaczył, że „chcemy, aby formalnie notyfikacja była poprzedzona zgodą KE co do zastosowania dwóch instrumentów pomocy publicznej dla górnictwa”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wyjaśnił, że chodzi o koszty nadzwyczajne przy likwidacji majątku, a jednocześnie możliwość w postaci odpraw górniczych dla pracowników likwidowanych kopalni oraz o uruchomienie programu dopłatach do redukcji produkcji węgla.

– Polska wymaga specyficznego, odrębnego programu i odrębnego podejścia Komisji Europejskiej. Musimy wypracować i prawne i techniczne możliwości wprowadzenia tego rozwiązania. Spodziewam się, że to potrwa kolejne miesiące

– podkreślił Soboń.

W podpisanym w maju dokumencie ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku. Teraz najważniejsze jest omówienie osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy.

radioszczecin.pl, wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY