- Ich szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim, prowadzonych w latach 2017-18.
- Ceremonia z rozpocznie się uroczystym wprowadzeniem trumien do bazyliki Mariackiej o godz. 11.40.
- Proces żołnierzy niepodległościowego podziemia w sierpniu 1949 r. w Krakowie został nagłośniony przez komunistyczną propagandę.
- Zobacz także: Rząd szykuje ustawę lex Huawei?Niebezpieczna zagrywka z Chinami
Trzej żołnierze wyklęci zostaną pochowani z honorami. Ich szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim, prowadzonych w latach 2017-18.
Wyklęci zostaną pochowani z honorami
Ceremonia z rozpocznie się uroczystym wprowadzeniem trumien do bazyliki Mariackiej o godz. 11.40, a w południe zostanie odprawiona msza pogrzebowa. Po mszy kondukt żałobny przejdzie na cmentarz, gdzie żołnierze spoczną w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-63.
Ks. Władysław Gurgacz, jezuita, współpracował z podziemiem niepodległościowym na Podkarpaciu od 1948 r. Nosił pseudonim Sem – „Sługa Maryi”. Wobec żołnierzy pełnił posługę duszpasterską. Udzielał sakramentów, odprawiał msze święte, prowadził też wykłady z filozofii i języka polskiego. Namawiał do ograniczenia akcji zbrojnych. Aresztowany w lipcu 1949 r. w Krakowie, został oskarżony o napady rabunkowe.
Proces żołnierzy niepodległościowego podziemia w sierpniu 1949 r. w Krakowie został nagłośniony przez komunistyczną propagandę. Nazwany procesem „ks. Gurgacza”, służył zdyskredytowaniu duchownych i rozpoczął falę kolejnych represji władz.
W sierpniu zapadł wyrok śmierci, a 14 września 1949 r. ks. Władysława Gurgacza stracono w więzieniu Montelupich w Krakowie, wraz z dwoma współoskarżonymi. W 1992 r. został zrehabilitowany.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Ryszard Kłaput „Pomsta” po zakończeniu II wojny światowej był żołnierzem 3. kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. 8 listopada 1946 r. został zatrzymany w zasadzce zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Po pokazowym procesie niespełna 23-letni Ryszard Kłaput 7 stycznia 1947 r. został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 17 stycznia w więzieniu Montelupich w Krakowie. Został potajemnie pochowany w bezimiennej mogile na cmentarzu Rakowickim. Jego szczątki odnaleziono i zidentyfikowano w 2018 r.
Tadeusz Zajączkowski „Mokry” należał do działającego na Podhalu oddziału partyzanckiego „Błyskawica” – „Huragan” Stanisława Marka „Orlicza”. Został aresztowany 25 sierpnia 1946 r. Pod koniec września skazano go na karę śmierci. Wyrok został wykonany w więzieniu Montelupich w Krakowie 21 października 1946 r., a ciało 22-letniego straconego pogrzebano bezimiennie na cmentarzu Rakowickim. Szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2017 r.
tvp.info