Rząd wprowadzi kolejny podatek? Sprawdź, kto zapłaci więcej

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu na temat gigantów technologicznych. / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" informuje, że wśród potencjalnych płatników tzw. podatku minimalnego obok zagranicznych koncernów są też firmy polskie.
  • Ministerstwo Finansów obiecuje, że nowa danina obciąży tylko kilka procent firm, które stosują agresywne techniki optymalizacji podatkowej.
  • Ryzyko, że rząd wprowadzi kolejny podatek zawisło też nad innymi polskimi firmami. Chodzi m.in. o producentów żywności.
  • Nie zapominajmy jednak, że za wzrost wszelkich opłat ostatecznie zapłaci klient.
  • Zobacz także: Brytyjski rząd zaskakuje! Opór społeczeństwa przynosi pozytywny skutek

Z zapowiedzi resortu finansów oraz tekstu, który ukazał się na łamach najnowszego numeru “Rzeczpospolitej” wynika, że rząd wprowadzi kolejny podatek.

Jak przypomina gazeta w poniedziałkowym wydaniu, Ministerstwo Finansów obiecuje, że nowa danina obciąży tylko kilka procent firm, które stosują agresywne techniki optymalizacji podatkowej, sztucznie obniżając CIT.

„O dziwo, na liście tych, które mogą zostać objęte daniną, są spółki Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych alarmuje, że 17 z nich miałoby dopłacić 380 mln zł” – czytamy w dzienniku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

MAP nie podaje nazw, ale jak przeanalizowała „Rzeczpospolita”, może chodzić o Grupę Lotos, Orlen Paliwa, Jastrzębską Spółkę Węglową czy Krajową Spółkę Cukrową. Ryzyko, że rząd wprowadzi kolejny podatek zawisło też nad innymi polskimi firmami. Chodzi m.in. o producentów żywności (m.in. spółdzielnie mleczarskie), firmy farmaceutyczne czy handlujące elektroniką.

„Wśród zagranicznych znaleźliśmy m.in. największe sieci handlowe (np. Auchan, wychodzące z Polski Tesco), budowlane (np. Skanska). Eksperci komentują, że nie wszystkie firmy, które spełniają kryteria MF, optymalizują się podatkowo. I nie wszystkie zapłacą nowy podatek – ze względu na tzw. korektę inwestycyjną” – zauważa gazeta.

Nie zapominajmy jednak, że każdy podatek jest przerzucalny i ostatecznie zapłaci go klient.

nczas.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY