Prezydent Bułgarii w czwartek rozwiąże parlament

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rumen Radew

Prezydent Bułgarii Rumen Radew / Fot. Twitter/ Rzeczpospolita

O tym, że prezydent Bułgarii Rumen Radew w czwartek dokona formalnego rozwiązania 46 Zgromadzenia Narodowego poinformowała agencja Novinite.
  • Wybrane 11 lipca Zgromadzenie Narodowe wcześniej nie potrafiło wyłonić rządu i ma być rozwiązane w czwartek.
  • Misję tworzenia rządu otrzymywały kolejno trzy partie. Nie zdołały jednak zebrać parlamentarnej większości wśród parlamentarzystów rozproszonych między sześć partii.
  • Zgodnie z prawem wybory muszą odbyć się w okresie dwóch miesięcy od rozwiązania Zgromadzenia Narodowego.
  • Zobacz także: “Kosmiczne zagrożenie” ze strony Chin? Amerykański generał alarmuje

Prezydent Bułgarii rozwiąże parlament

W piątek prezydent Bułgarii powiedział, że rozwiąże parlament w najbliższych dniach i wyznaczy datę nowych wyborów. Prawdopodobnie zbiegnie się ona z pierwszą turą wyborów prezydenckich, 14 listopada.

Jak podaje portal Kresy.pl, Radew nie miał wyboru w związku z tym, że skład Zgromadzenia Narodowego wyłoniony w czasie lipcowych, przedterminowych wyborów nie zdołał wyłonić nowego rządu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Misję tworzenia rządu otrzymywały kolejno trzy partie, które uzyskały trzy kolejne wyniki wyborcze – partia „Jest taki naród” (ITN), Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) i Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP). Żadne z tych stronnictw nie zdołało zebrać parlamentarnej większości wśród parlamentarzystów rozproszonych między sześć partii. BSP jako ostatnia 7 września ogłosiła, że jest do tego niezdolna. Od tego czasu Bułgarzy czekali na ruch prezydenta.

Zgodnie z prawem wybory muszą odbyć się w okresie dwóch miesięcy od rozwiązania Zgromadzenia Narodowego. Kończący kadencję Radew już wcześniej zapowiedział, że w przypadku rozwiązania izby rozpisze ja na dzień 14 listopada. Tego samego dnia odbędzie się w Bułgarii pierwsza tura wyborów prezydenckich.

Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się w Bułgarii w lipcu. Zwyciężyła w nich populistyczna parta „Jest taki naród” założona i kierowana przez piosenkarza, celebrytę i właściciela telewizji Slawi Trifonowa. Jednak wyprzedziła ona tylko nieznacznie rządzącą przez wiele lat partię Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), a do parlamentu weszły jeszcze cztery inne stronnictwa.

Podobnie było w po poprzednich wyborach, które odbyły się w kwietniu bieżącego roku. Wówczas GERB zdołał jeszcze nieznacznie wyprzedzić partię Trifonowa. Jednak także wyłoniony w kwietniu skład parlamentu był na tyle rozdrobniony, że uniemożliwił powołanie spójnej koalicji rządzącej.

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY