Gen. Polko o amerykańskim wojsku w Polsce: Jest to strategiczny partner

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Roman Polko

Gen. Roman Polko. / Fot. PAP / Adam Warżawa

Gen. Roman Polko, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w rozmowie z portalem fonda.pl odniósł się do agresji ze Wschodu. Został zapytany również o relokację wojsk amerykańskich, które u nas stacjonują.
  • Gen. Polsko w rozmowie z fonda.pl zaznaczył, że istotne jest rozbudowanie kawalerii powietrznej.
  • Odnosząc się do wojska amerykańskich stacjonujących w naszym kraju stwierdził, że zarówno Polsce jak i Stanom Zjednoczonym taka obecność wojskowa mocno się opłaca.
  • „Mamy w Polsce dowództwo korpusu amerykańskiego, ciężkiej brygady – a w polskich warunkach nawet dywizji z elementami rozpoznawczymi”.
  • Zobacz także: Straż Graniczna: Pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy

W związku z tym, co dzieje się przy naszej wschodniej granicy w ostatnim tygodniu rozpoczęły się ćwiczenia związane z relokacją polskich wojsk. Na południowo-wschodnie tereny Polski została przerzucona m.in. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

Gen. Polko został zapytany, jakie w związku z tym polska armia ma możliwości w rozlokowaniu wojska na ewentualność m.in. ruchów białoruskich. Na początku zaznaczył, że państwo powinno inwestować tak naprawdę w jednostki powietrzne.

– Dzisiaj celem działań wojennych nie jest tylko opanowanie terenu, tylko tak naprawdę pozyskanie ludności czy wygranie w sferze informacyjnej i dlatego też trolle rosyjskie prowadzą przede wszystkim ataki, czy też pokazują swoją narrację posługując się postprawdą w cyberprzestrzeni i starają się na przykład wpływać na wybory w danym kraju, bo w ten sposób łatwiej jest im zyskiwać przewagę i rozgrywać sprawy międzynarodowe na swoją korzyść

– powiedział.

Relokacja wojsk amerykańskich

Gen. Polko został również zapytany o relokację wojsk amerykańskich, które u nas stacjonują. Zaznaczył, że jest to strategiczny partner i „zarówno Polsce jak i Stanom Zjednoczonym taka obecność wojskowa mocno się opłaca”.

– Mamy w Polsce dowództwo korpusu amerykańskiego, ciężkiej brygady – a w polskich warunkach nawet dywizji z elementami rozpoznawczymi. Wiadomo, że te wojska tu są nie tylko w interesie Polski ale też Stanów Zjednoczonych, które są globalnym graczem i także przez polską granicę chcą patrzeć, co dzieje się na Kremlu

– powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Na pytanie, jaką rolę odgrywają Wojska Obrony Terytorialnej gen. Polsko stwierdził, że pomimo tego, że nie jest to formacja zawodowa, to jest ona bardzo profesjonalna. Wojskami tymi kierują specjaliści doświadczeni w działaniach wojennych i jest to naprawdę świetna jakość, którą się udało uzyskać. Dodał, że mówi to z perspektywy osoby, która się z nimi spotkała. Zaznaczył, że „we wszystkich sytuacjach kryzysowych, które się pojawiają oni zawsze są i nie czekają i nie mówią, że tego nie ma w procedurach”.

fronda.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY