Gazociąg podmorski Baltic Pipe dotarł już na ląd w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Baltic Pipe

Podmorski gazociąg Baltic Pipe / Fot. PAP/ John Randeris. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Podmorska część gazociągu Baltic Pipe dotarła już na ląd w Polsce. Gazociąg był przeciągany tunelem ze statku do układania rur Castoro Sei.
  • Trasa do przesyłania gazu ma być gotowa do października 2022 roku.
  • Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski.
  • Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej: Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji strategii dywersyfikacji różnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski.
  • Zobacz także: Polska nie będzie przedłużać kontraktu z rosyjskim Gazpromem

Baltic Pipe dotarł już na ląd w Polsce

Jak informuje na Twitterze Baltic Pipe, gazociąg podmorski dotarł już na ląd w Polsce, a za około rok ma on uzyskać pełną przepustowość.

https://twitter.com/BalticPipe_PL/status/1437423998439198721

– Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe (…) Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji strategii dywersyfikacji różnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski

– powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

– Gazociąg był przeciągany ze statku Castoro Sei za pomocą stalowej liny (o długości 1500 m i średnicy 119mm), którą od strony lądu przyciągała wyciągarka

– informuje Baltic Pipe.

Dodaje, że w strefie przybrzeżnej gazociąg był przyciągany wewnątrz wstępnie przygotowanego wcześniej 800-metrowego i głębokiego na 2 metry wykopu. Pod plażą i klifem wydrążono natomiast tunel o średnicy ok. 2 metrów i długości ok. 600 m.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Następnie dzięki zastosowaniu technologii mikrotunnelingu gazociąg został ułożony pod plażą i klifem zapewniając tym samym brak wizualnej ingerencji w linię brzegową oraz otoczenie inwestycji na lądzie.

– Cała budowa „polskiej” części Baltic Pipe do końca roku będzie ukończona

– zapewniał ostatnio prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

fronda.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY