Byliśmy na beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Oto co widzieliśmy [RELACJA]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej / Fot. Jan Bodakowski

12 września 2021 roku na warszawskim Wilanowie miało miejsce historyczne wydarzenie dla polskiego Kościoła Katolickiego. W poczet błogosławionych zostali włączeni kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka. Na miejscu byli nasi dziennikarze, a reportaż z wydarzenia niebawem pojawi się na kanale mediów narodowych w serwisie YouTube.
  • Msza Święta z obrzędem beatyfikacji miała miejsce w świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Przewodniczył jej delegat papieski, kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
  • W uroczystościach brało udział ok. 7 tysięcy wiernych z całej Polski.
  • We Mszy Świętej licznie uczestniczyli przedstawiciele rządu.
  • Zobacz także: quiz wiedzy o Matce Elżbiecie Róży Czackiej, a także quiz wiedzy o Prymasie Tysiąclecia

Przebieg uroczystości

Wydarzenie rozpoczął briefing w Centrum Prasowym o godzinie 10:45, transmitowany przez Archidiecezję Warszawską. Brali w nim udział m.in. siostra ze zgromadzenia zakonnego Matki Elżbiety Czackiej, a także członek rodziny kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie o godzinie 11:20 swoje wystąpienie miał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. O godzinie 12:00 zaś rozpoczął się kulminacyjny moment niedzielnego wydarzenia – Msza Święta z obrzędem beatyfikacji dwojga Sług Bożych. Eucharystia została odprawiona pod przewodnictwem delegata papieskiego, kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Koncelebrowali ją polscy biskupi i kardynałowie. Kard. Kazimierz Nycz przedstawił sylwetki obu postaci, natomiast sam obrzęd beatyfikacji poprowadził delegat papieski. Po uroczystościach, o godzinie 15:30, miał także miejsce kolejny briefing. Tym razem uczestniczył w niej abp Wojciech Polak, Prymas Polski, a także Matka Judyta Maria Olechowska, przełożona generalna FSK.

Słowa kard. Marcello Semeraro o nowo błogosławionych

W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn, często powtarzał: “Kto nienawidzi, ten już przegrał”. W niczym się nie oszczędzał, znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były trzy lata spędzone w więzieniu, od 1953 do 1956 roku – powiedział o Prymasie Tysiąclecia, kard. Semeraro. W równie doniosły sposób wypowiedział się także o Matce Elżbiecie Róży Czackiej, która – jak powiedział – już od pierwszych lat dzieciństwa rozpoznawała znaki Bożego powołania, najpierw w Białej Cerkwi, a następnie w Warszawie.

Poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie, błogosławiona Elżbieta Róża wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak On miłować.

Powiedział w homilii kard. Marcello Semeraro.

Na zakończenie homilii, główny celebrans, przywołując wstawiennictwa Matki Najświętszej i nowo błogosławionych, zwrócił się z prośbą do Pana Boga, “aby udzielił nam siły do bycia wiernymi świadkami Jego miłosiernej miłości w stosunku do każdego potrzebującego człowieka naszych czasów”.

Reportaż Mediów Narodowych

Na niedzielne wydarzenie udali się dziennikarze Mediów Narodowych – Martyna Pięta oraz Jan Bodakowski – aby nagrać reportaż z uroczystości. Materiał, przygotowany specjalnie dla Państwa, pojawi się już wkrótce na kanale Mediów Narodowych w serwisie YouTube. Link do kanału znajduje się TUTAJ.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

materiały prasowe KAI

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY