TikTok niebezpieczny dla dzieci. Przeprowadzono dochodzenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Narodowe Centrum Wyzysku Seksualnego (National Centrum Sexual Exploitation) w 2020 r. umieściło TikTok na całorocznej liście ,,Dirty Doze List''. Lista ta dokumentuje podmioty uważane za czerpiące zysk z treści o charakterze seksualnym. W tym roku TikTok pomimo umożliwienia rodzicom kontrolowania u swoich dzieci treści w aplikacji, nie dostał wotum zaufania od tej instytucji i został umieszczony na ,,liście obserwacyjnej''.
  • Zdaniem ekspertów aplikacja TikTok niebezpieczna dla najmłodszych użytkowników.
  • The Wall Sreet Journal przeprowadziło dochodzenie: “Jak TikTok udostępnia filmy erotyczne i narkotykowe nieletnim?”.
  • Treści w TikTok, które trafiają w ręce nieletnich przez algorytmy wyszukiwania, to treści obejmujące akty seksualne i zażywanie narkotyków.
  • Zobacz tez: Samobójstwo na TikToku. Ostrzeżenie przed niebezpiecznym wideo

W dobie postępu technicznego dzieci już od najmłodszych lat, coraz częściej korzystają z aplikacji mobilnych. Dzieci posiadają praktycznie nieograniczony dostęp do internetu a rodzice, coraz częściej tracą kontrolę nad tym, co dziecko ogląda w sieci. Zadajemy sobie sprawę z czającego się w sieci niebezpieczeństwa, ale nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić nasze dzieci przez cyberprzestępczością.

W ostatnich latach smartfon stał się niemal ikoną prezentów świątecznych i urodzinowych. TikTok to jedna z aplikacji, którą obecnie można znaleźć prawie w każdym smartfonie. Według danych ByteDance, korzysta z niej ponad 1,29 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. TikTok jest dostępny w 150 państwach i 75 językach. Jest to aplikacja służąca do przygotowania krótkich muzycznych klipów oraz filmów wideo. Jest jedną z najczęściej ściąganych aplikacji na świecie, również w Polsce. Jest wykorzystywana głównie przez dzieci i nastolatki.

Większy nadzór nad tym, co oglądają nasze dzieci w sieci to podstawa

W kwietniu 2021 r. TikTok w ramach swoich działań uruchomił plan Europejskiego Ośrodka Otwartości i Odpowiedzialności, na który zostali zaproszeni eksperci, naukowcy i decydenci. Mogli oni zapoznać się z działaniami podejmowanymi przez zespoły TikToka na rzecz kształtowania platformy, jako pozytywnego oraz bezpiecznego miejsca dla społeczności.

Mając ponad 100 milionów użytkowników TikToka w całej Europie, jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności za zdobycie zaufania społeczności oraz szerszej opinii publicznej. Ośrodek Otwartości i Odpowiedzialności TikTok to kolejny krok na naszej drodze do lepszego zrozumienia zespołów, procesów i technologii, które pomagają nam kształtować TikTok jako miejsce radości, kreatywności oraz zabawy.

– powiedział Cormac Keenan, Head Trust and Safety.

Pomimo zapewnień TikToka oraz ciężkiej pracy zespołów, starających się zapewnić, jak najlepszą ochronę danych oraz bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników w sieci, coraz częściej za pośrednictwem TikToka, przenikają do sieci treści nieodpowiednie dla małoletnich użytkowników.

Akty seksualne i zażywanie narkotyków trafiają do najmłodszych użytkowników poprzez algorytmy wyszukiwania

The Wall Street Journal przeprowadziło dochodzenie: “Jak TikTok udostępnia filmy erotyczne i narkotykowe nieletnim?”

Redakcja stworzyła fałszywe konta i podszywając się pod użytkowników w wieku od 13 do 15 lat, sprawdzili na jakie treści są narażone dzieci na platformie.

TikTok zaserwował jednemu z kont zarejestrowanych na 13-latka co najmniej 569 filmów o zażywaniu narkotyków, odniesienia do uzależnienia od kokainy i metamfetaminy oraz filmy promocyjne dotyczące sprzedaży online produktów i akcesoriów narkotykowych. Setki podobnych filmików pojawiły się w feedach innych kont osób nieletnich utworzonych przez redakcję.

Już wcześniejsze dochodzenie The Wall Street Journal wykazało, że TikTok potrzebuje tylko jednej ważnej informacji, aby dowiedzieć się, czego chce użytkownik: czasu jaki użytkownik spędza nad treścią.

Dzięki temu jednemu potężnemu sygnałowi TikTok może poznać najbardziej ukryte zainteresowania i emocje użytkownika, a także zaprowadzić użytkowników w każdym wieku w głąb króliczych nor treści – w których feedy są silnie zdominowane przez filmy na konkretny temat lub motyw. Jest to doświadczenie, które inne firmy z branży social media, takie jak YouTube, z trudem powstrzymały – czytamy w raporcie z dochodzenia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie: Media Narodowe – bez poprawności politycznej

marsz.info, cyberdefense24.pl, techno-senior.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY