Węgry poprą Polskę w sporze z Brukselą. „KE nadużyła swojej władzy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orban

Premier Viktor Orban / Fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe

Węgierski premier Viktor Orban stwierdził, że Komisja Europejska nadużyła swojej władzy atakując Polskę. Zapewnił o wsparciu naszego kraju z ich strony wobec ataku Brukseli.
  • Według Orbana postępowanie KE jest niedopuszczalne i rozbija jedność Unii Europejskiej.
  • Poinformował, że rząd Węgier zdecydował, że w uchwale poprze Polskę i przeanalizuje możliwość wsparcia naszego kraju w postępowaniach przed TSUE.
  • Minister sprawiedliwości Judit Varga: W pełni stoimy po stronie Polski i solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi.
  • Zobacz także: Premier Morawiecki o konflikcie z UE: “Nie ma mowy o Polexicie”

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek 9 września z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, który zapewnił, że Węgry poprą Polskę w sporze z Brukselą.

– Atak Komisji Europejskiej był ważnym tematem spotkania, bo KE swą wtorkową decyzją w bezprecedensowy sposób nadużyła swojej władzy: zaatakowała ustrój konstytucyjny i tożsamość suwerennego państwa członkowskiego, jakim jest Polska

– powiedział rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Orban zaznaczył, że w dodatku KE uczyniła to wtedy, gdy Polska obok Węgier broni zewnętrznych granic Unii przed nasilającą się migracją.

Węgry poprą Polskę w sporze z Brukselą

Według Orbana postępowanie to jest niedopuszczalne i rozbija jedność Unii Europejskiej. Havasi poinformował również, że rząd Węgier zdecydował, że w uchwale poprze Polskę i przeanalizuje możliwość wsparcia naszego kraju w postępowaniach przed TSUE.

Havasi dodał, że obaj politycy rozmawiali również o aktualnych tematach dotyczących stosunków dwustronnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga oświadczyła, że Węgry stają po stronie Polski i solidaryzują się z nią w związku z decyzją Komisji Europejskiej.

– W pełni stoimy po stronie Polski i solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi, dlatego przeanalizujemy możliwości wystąpienia w obronie Polski w postępowaniach europejskiego trybunału

– napisała Varga w środę na Facebooku.

„KE przekroczyła granicę”

Na Twitterze napisała natomiast, że Komisja „przekroczyła granicę, o której wcześniej myśleliśmy, że nigdy tego nie zrobi”. Zarzuciła też unijnym urzędnikom, że nigdy nie zwracają uwagi na to, co mówią państwa członkowskie.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

euractiv.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY