- Według Orbana postępowanie KE jest niedopuszczalne i rozbija jedność Unii Europejskiej.
- Poinformował, że rząd Węgier zdecydował, że w uchwale poprze Polskę i przeanalizuje możliwość wsparcia naszego kraju w postępowaniach przed TSUE.
- Minister sprawiedliwości Judit Varga: W pełni stoimy po stronie Polski i solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi.
- Zobacz także: Premier Morawiecki o konflikcie z UE: “Nie ma mowy o Polexicie”
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek 9 września z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, który zapewnił, że Węgry poprą Polskę w sporze z Brukselą.
– Atak Komisji Europejskiej był ważnym tematem spotkania, bo KE swą wtorkową decyzją w bezprecedensowy sposób nadużyła swojej władzy: zaatakowała ustrój konstytucyjny i tożsamość suwerennego państwa członkowskiego, jakim jest Polska
– powiedział rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.
Orban zaznaczył, że w dodatku KE uczyniła to wtedy, gdy Polska obok Węgier broni zewnętrznych granic Unii przed nasilającą się migracją.
Węgry poprą Polskę w sporze z Brukselą
Według Orbana postępowanie to jest niedopuszczalne i rozbija jedność Unii Europejskiej. Havasi poinformował również, że rząd Węgier zdecydował, że w uchwale poprze Polskę i przeanalizuje możliwość wsparcia naszego kraju w postępowaniach przed TSUE.
Havasi dodał, że obaj politycy rozmawiali również o aktualnych tematach dotyczących stosunków dwustronnych.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga oświadczyła, że Węgry stają po stronie Polski i solidaryzują się z nią w związku z decyzją Komisji Europejskiej.
– W pełni stoimy po stronie Polski i solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi, dlatego przeanalizujemy możliwości wystąpienia w obronie Polski w postępowaniach europejskiego trybunału
– napisała Varga w środę na Facebooku.
„KE przekroczyła granicę”
Na Twitterze napisała natomiast, że Komisja „przekroczyła granicę, o której wcześniej myśleliśmy, że nigdy tego nie zrobi”. Zarzuciła też unijnym urzędnikom, że nigdy nie zwracają uwagi na to, co mówią państwa członkowskie.
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
euractiv.pl, tvp.info