Ruszają manewry Zapad-2021. Rosja testuje nowy sprzęt?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Manewry wojskowe

Manewry wojskowe / fot. wikipedia.org

Na manewrach strategicznych Zapad-2021, które odbędą się w powietrzu, na morzu i lądzie, armia rosyjska po raz pierwszy wypróbuje w większej skali roboty bojowe Uran-9, a także w pełnym składzie lotnictwo swojej Floty Bałtyckiej.
  • W  ćwiczeniach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.
  • Po raz pierwszy wykorzystane będzie na manewrach Zapad w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej. Utworzono je w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. 
  • Armia rosyjska wypróbuje na manewrach Zapad wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator, sprawdzając ich możliwości w działaniach ofensywnych i obronnych na dużą skalę.
  • Zobacz także: Biden zwrócił się do niezaszczepionych Amerykanów. “Nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu”

Ruszają manewry Zapad-2021. Według ministerstwa obrony w ćwiczeniach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

Roboty bojowe Uran-9 mają na ćwiczeniach Zapad-2021 ochraniać magazyny, stacje benzynowe, węzły komunikacyjne, punkty dowodzenia; wykrywać przeciwnika za pomocą systemów optyczno-elektronicznych i podejmować atak.

Rosja zaprezentuje potencjał militarny

Systemy te, których Rosja używała podczas konfliktu w Syrii, po raz pierwszy użyte zostaną w takiej skali. Po manewrach zapadnie decyzja o ich przyszłości, jakie dokładnie zadania będą pełnić i w jakich jednostkach sił zbrojnych będą używane.

Uran-9 to gąsienicowe pojazdy bojowe sterowane zdalnie z odległości kilkuset metrów. W skład systemu wchodzą cztery pojazdy, punkt dowodzenia i system transportu. Niewielki robot waży 10-12 ton, uzbrojono go w działko automatyczne 2A72, sprzężony z działkiem karabin maszynowy PKTM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Ataka oraz wyrzutnie Szmiel-M.

Po raz pierwszy wykorzystane będzie na manewrach Zapad w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej, utworzone w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. W skład tej grupy wchodzą myśliwce, bombowce, śmigłowce i samoloty bezzałogowe (drony) należące do 34. mieszanej dywizji lotniczej Floty Bałtyckiej.

Dywizje utworzono z przeformowanej w 2019 r. bazy lotnictwa morskiego w Czerniachowsku. W jej skład weszły pułki lotnicze: 4. samodzielny morski pułk szturmowy, 689. samodzielny pułk myśliwski i 396. mieszany pułk śmigłowców.

Zgodnie z podawanymi wcześniej informacjami na wyposażeniu 4. morskiego pułku szturmowego znajdują się zmodernizowane samoloty Su-24M. W skład 689. pułku myśliwskiego weszły myśliwce Su-27, a wkrótce mają je zastąpić nowocześniejsze Su-30SM2.

Pułk śmigłowców od 2018 r. otrzymuje zmodernizowane śmigłowce pokładowe Ka-27M, transportowe Mi-8 i bojowe Mi-24.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Manewry Zapad-2021 okazją do testu nowego sprzętu bojowego

Armia rosyjska wypróbuje na ćwiczeniach Zapad wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator, sprawdzając ich możliwości w działaniach ofensywnych i obronnych na dużą skalę. Maszyny te zostaną przetestowane w warunkach miejskich i w warunkach blokady grup dywersyjnych.

Terminatory to projekt wykorzystujący podwozie czołgów, ze wzmocnionym opancerzeniem, wyposażony w dwie 30 mm armaty automatyczne i cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych kierowanych Ataka. Uzbrojenie dopełnia karabin maszynowy 7,62 mm.

Załogę Terminatora stanowi pięciu ludzi. Masa bojowa wozu to 48 ton, prędkość – 65 km/h, moc silnika – 1000 koni mechanicznych.

W ramach Zapad-2021 odbędą się jedne z największych ćwiczenia wojsk walki radioelektronicznej. Systemy walki radioelektronicznej przetrenują m.in. wykrywanie i zagłuszanie systemów łączności umownego przeciwnika i obronę przed atakami przeprowadzanymi przez drony.

W niektórych epizodach manewrów zaplanowano wykorzystanie nowego systemu tworzenia pól minowych. Tworzony jest przez układacze pól minowych Kleszcz i wozy bojowe Ziemledielije. Na początku września prasa rosyjska poinformowała o zakończeniu prób tego systemu. Jego celem jest zdalne układanie pól minowych na odległość od 5 do 15 km.

Ponadto elementem manewrów Zapad ma być przetestowanie systemu finansowania wojsk, w szczególności prowadzenie operacji finansowych w warunkach odłączenia od elektronicznych systemów płatniczych.

Zanim manewry Zapad-2021 oficjalnie się rozpoczęły, Rosja i Białoruś przeprowadziły całą serię przedsięwzięć określanych jako ćwiczenia przygotowawcze. Wspólne szkolenia prowadziły poszczególne służby siłowe i rodzaje wojsk, m.in. wojska inżynieryjne, oddziały zaopatrzenia materiałowo-technicznego i policja wojskowa.

Aktywna część manewrów rozpoczyna się dziś, 10 września i zakończy 16 września.

W czwartek na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się ceremonia otwarcia manewrów. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że ćwiczenia – w których uczestniczyć będzie 200 tys. wojskowych – mają charakter obronny.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY