Nowym biskupem w Wuhan został kandydat chińskich komunistów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Cathopic

Chiński franciszkanin został wyświęcony na nowego ordynariusza diecezji Wuhan w południowych Chinach. Stolica biskupia w Wuhan pozostawała nieobsadzona od 14 lat.

Kandydat chińskich komunistów

Ojciec Francis Joseph Cui Qingqi OFM został nowym biskupem w Wuhan. Duchowny jest zaufanym Komunistycznej Partii Chin, był jedynym kandydatem nominowanym na to stanowisko, przedstawionym Watykanowi do rozpatrzenia.

Ojciec Cui jest szóstym biskupem, którego wyświęcono w ramach chińsko-watykańskiego porozumienia od chwili jego zawarcia w roku 2018, a czwartym od momentu jego odnowy w roku 2020. Stolica biskupia w Wuhan pozostawała nieobsadzona od 2007 roku.

– Od dawna żywiono nadzieję na konsekrację biskupa Wuhan jako dowód i symbol autonomii oficjalnego Kościoła uznanego i kontrolowanego przez Komunistyczną Partię Chin

– informuje „Asia News”.

Kontrowersje

Wyświęcenie nowego biskupa Wuhan wywołuje jednocześnie kontrowersje związane z jego jurysdykcją jako biskupa. Według chińskiego rządu Diecezja Wuhan obejmuje trzy katolickie stolice biskupie: Hankou, Wuhan i Wuchang. „Asia News” komentując sprawę zauważa, że „nie wiadomo dokładnie, na jakiej podstawie prawnej Stolica Apostolska zaaprobowała nowego biskupa, gdyż problem granic diecezjalnych nie został oficjalnie rozwiązany”.

Po nastaniu wakatu w Wuhan diecezjalne duchowieństwo wzięło sprawy w swoje ręce. Dwudziestu trzech księży zajęło się administrowaniem parafiami i mianowaniem proboszczów, z pominięciem procedury zatwierdzania kandydatów przez Partię. Duchowni byli przesłuchiwani przez lokalne władze, aż w końcu, w roku 2012, zostali wezwani do prowincjonalnego urzędu do spraw religijnych, gdzie dokonała się pacyfikacja tego spontanicznego układu administracyjnego.

Wówczas funkcjonariusze partyjni usunęli z diecezji część „nieprawomyślnych” księży. Powoływali przy tym „komitet zarządzający”, na którego czele postawili o. Francisa Josepha Cui Qingqi, który 8 września 2021 roku doczekał się sakry biskupiej.

fronda.pl, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY