Emerytury bez podatku. Kto zyska, a kto straci na nowych propozycjach rządu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polski Ład

Polski Ład / fot. You Tube/ polsatnews.pl

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki zapewniał o historycznej obniżce podatków. Kto na niej skorzysta?
  • Z powodu podniesienia kwoty wolnej od podatku, zdecydowana większość emerytów nie będzie musiała płacić PIT
  • Propozycja rządu nie oznacza, że seniorzy unikną danin na rzecz państwa. Seniorów czeka bowiem znacznie wyższa niż do tej pory składka zdrowotna.
  • Mimo pewnych ograniczeń w nowych przepisach, ok. 94 proc. wszystkich emerytów, ponad 5,6 mln Polaków na nich skorzysta.
  • Zobacz także: Kolejne eksperymenty w szczepionkach? Preparat na COVID-19 i grypę w jednym

W środę rząd przyjął ostateczną wersję zmian podatkowych w Polskim Ładzie. Emerytury bez podatku są jedną z propozycji administracji Mateusza Morawieckiego w ramach programu odbudowy gospodarki. Teraz zajmie się nim Sejm, a ponad 600 stron projektu pojawiło się już na parlamentarnych stronach internetowych.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki zapewniał o historycznej obniżce podatków. Chwalił się również bezprecedensową propozycją dla seniorów. Jak zapewniał, zdecydowana większość emerytów nie będzie musiała płacić podatku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Emerytury bez podatku, gdzie jest haczyk?

Business Insider postanowił zweryfikować słowa szefa rządu. Okazuje się, że obowiązek opłacania PIT zniknie w przypadku tych, którzy mają świadczenia nieprzekraczające 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. To dzięki kwocie wolnej, która od stycznia 2022 r. ma wynieść 30 tys. zł.

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, jest jedno “ale”. Bo co prawda PIT zniknie, ale pojawi się nowy “podatek”. Chodzi o 9-proc. składkę zdrowotną, która od stycznia będzie znacznie większym obciążeniem dla emerytów niż do tej pory. Efektywnie wzrośnie bowiem ponad sześciokrotnie.

Wszystko przez sposób obliczania emerytury (ale również np. wynagrodzenia za pracę dla etatowców). Dziś działa to tak, że co prawda składka zdrowotna też wynosi 9 proc., ale aż 7,75 proc. można później odliczyć od podatku. Czyli efektywnie do zapłaty zostanie zaledwie 1,25 proc. na NFZ.

Polski Ład to zmienia. Żadnego odliczania składki zdrowotnej już nie będzie. I emeryci i etatowcy będą musieli zapłacić pełne 9 proc. Rząd bowiem dla tych grup społecznych nie zdecydował się na obniżkę stawki do 4,9 proc. (zrobił tak wyłącznie w przypadku przedsiębiorców). Nie wprowadził też “ulgi dla klasy średniej”, która ma ulżyć etatowcom.

Pełne składki zdrowotne

W efekcie emeryci zamiast płacić 17 proc. PIT zapłacą 9 proc. składki zdrowotnej. Ale o tym drugim rząd już zbyt głośno nie wspomina.

“Faktycznie, rząd ewidentnie kładzie nacisk na kwestie podatku, ale nie wspomina o składce zdrowotnej. Bo to dla emerytów już tak korzystne nie jest” – zauważa w rozmowie z Business Insider Polska Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zwraca jednak uwagę, że nawet mimo podniesionej rzeczywistej składki zdrowotnej zdecydowana większość emerytów i tak zyska na Polskim Ładzie.

Jak podają specjaliści z portalu Business Insider, na plus wyjdą wszyscy, których świadczenia są niższe niż 5 tys. zł brutto. Czyli – według danych ZUS – ok. 94 proc. wszystkich emerytów, ponad 5,6 mln Polaków.

Najbardziej odczują to seniorzy z emeryturami na poziomie 2,5 tys. zł brutto. Dla nich Polski Ład oznacza rocznie ponad 2,2 tys. zł zysku. A gdy doliczymy do tego zaplanowaną na marzec 2022 r. waloryzację oraz “trzynastkę”, to okaże się, że będą mogli liczyć na nawet 4 tys. zł ekstra. Mowa tu o ok. 7 proc. emerytów, co przekłada się na ponad 400 tys. osób.

Najwięcej emerytów zdaniem ZUS jest w przedziale 1,8–2 tys. zł miesięcznie. To 9,5 proc. wszystkich świadczeniobiorców, czyli blisko 600 tys. Polaków. Oni na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie zyskają ponad 130 zł miesięcznie, czyli ok. 1,6 tys. zł rocznie. Oczywiście według dzisiejszych stawek, bo po waloryzacji w marcu 2022 r. może się to zmienić.

businessinsider.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY