Ordo Iuris o tzw. szantażu migracyjnym ze strony Białorusi. Raport

RAPORT
Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Płot na granicy

Płot na granicy z Białorusią / Fot. Twitter/ Mariusz Błaszczak

Instytut Ordo Iuris na swojej stronie opublikował raport wyjaśniający genezę kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Instytut zaznaczył, że działania Białorusi stanowią szantaż migracyjny, a sprzeciw wobec tego typu praktyk jest niezbędny.

– Prokurowana migracja narusza uznaną przez prawo międzynarodowe zasadę nieinterwencji i stanowi akt międzynarodowo bezprawny, rodząc międzynarodową odpowiedzialność Białorusi

– podkreśla Ordo Iuris.

OI o szantażu migracyjnym

Według świadków Białoruś jest czynnie zaangażowana w organizację wzmożonej fali migracyjnej. Służby pomagają natomiast migrantom w przejściu przez jej terytorium do granicy z Polską. Prawnicy instytucji zaznaczają jednak, że obecny kryzys znacząco różni się od wcześniejszego, który był związany z falą uchodźców z Syrii.

Okazuje się, że obecny kryzys nie dotyczy ruchów grup ludności bezpośrednio z obszarów zagrożonych, lecz wynika z budowy mechanizmu sprowadzenia grup migracyjnych na Białoruś.

Jak wynika z informacji białoruskiego dziennikarza opozycyjnego Tadeusza Giczana: „procederem sprowadzenia Irakijczyków na Białoruś zajmuje się białoruska państwowa firma Centrkurort. Centrkurort współpracuje z irackimi biurami podróży, które organizują podróż od strony irackiej i dostarczają Centrkurortowi listy Irakijczyków, które po wylądowaniu na mińskim lotnisku dostają od ręki białoruskie wizy turystyczne”. Irackie linie lotnicze znacząco zwiększyły też częstotliwość lotów na Białoruś, a samoloty są pojemniejsze. Otworzono też dodatkowe połączenia z Mińskiem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Tadeusz Giczan pisał, że „przez cały 2020 rok litewscy pogranicznicy zatrzymali łącznie 81 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli białorusko-litewską granicę, tak począwszy od maja tego roku tylko na Litwie zatrzymano już ponad 4000 osób – 50 razy więcej.” Pyta więc: skąd ci wszyscy ludzie nagle się wzięli? 

Służby białoruskie pomagają migrantom

Zeznania świadków wskazują, że białoruskie służby pomagają migrantom dotrzeć na granicę. Pojawiają się również informacje, że nie pozwalają oni im zawrócić i przetrzymują ich siłowo przy granicy.

– Oni przechodzą pod ochroną białoruskich pograniczników, fizycznie są prowadzeni pod lufami karabinów. Niektórym udaje się przekroczyć granicę. Najwięcej jest uchodźców z Afganistanu, Iraku i Czeczenii, głównie muzułmanów

– powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska z portalu „Dzień Dobry Białystok”.

Unia Europejska potępia działania Białorusi

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand podkreślił, że UE stanowczo odrzuca próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych. Zaznaczył, że „nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie”. 

Cały raport jest dostępny na stronie internetowej Instytutu Ordo Iuris.

ordoiuris.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY