321 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w zeszły weekend

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
PODLASKIE TABLICE INFORMUJĄCE O STANIE WYJĄTKOWYM

PODLASKIE TABLICE INFORMUJĄCE O STANIE WYJĄTKOWYM / Fot. PAP/Artur Reszko

W niedzielę było ponad 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystkie zostały udaremnione. Informację podała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
  • Przez cały ubiegły weekend, na wschodniej granicy odnotowano 321 prób jej nielegalnego przekroczenia.
  • Ppor. Anna Michalska przekazała, że tylko w niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 121 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
  • Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. 
  • Zobacz także: Skandal w meczu Brazylia – Argentyna! Argentyna zeszła do szatni

Cały ubiegły weekend stał na wschodzie Polski pod znakiem 321 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Ppor. Anna Michalska przekazała w rozmowie z PAP, że tylko w niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 121 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

“Wszystkie zostały udaremnione” – zapewniła.

W sobotę było ponad 200 takich prób. Razem daje to 321 prób przekroczenia granicy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). O wprowadzenie stanu wyjątkowego okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią.

Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, izba zajmie się tą kwestią w poniedziałek.

Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a uczące się młodzież poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować „określonych miejsc, obiektów lub obszarów”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY