Szkocja: Pilotażowy program czterodniowego tygodnia pracy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Szkocja planuje wprowadzenie próbnego czterodniowego tygodnia pracy. Decyzja ta jest realizacją obietnicy z kampanii wyborczej rządzącej Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Pracownicy będą mieli zredukowane godziny pracy o 20%, ale nie poniosą żadnych strat w wynagrodzeniach.

Rząd powołuje się na ostatnie badania opinii publicznej w Szkocji, które wykazały, że 80% respondentów jest pozytywnie nastawionych do tej inicjatywy. Badani stwierdzili, że program znacznie poprawiłby ich zdrowie i szczęście. Rząd wskazuje również na pozytywne wyniki w innych krajach, w tym w Islandii, Nowej Zelandii i Japonii.

Niektóre szkockie firmy już zaczęły wprowadzać we własnym zakresie skrócone tygodnie pracy. Firma UPAC Group z siedzibą w Glasgow ogłosiła niedawno, że po udanym programie pilotażowym jej pracownicy będą pracować przez cztery dni w tygodniu z taką samą pensją.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wiele innych firm i krajów eksperymentowało z tego typu modelem pracy. Hiszpania ogłosiła, że przeprowadzi próbny czterodniowy tydzień pracy. Rząd hiszpański zgodził się na 32-godzinny tydzień pracy w ciągu trzech lat, bez obniżania wynagrodzeń pracowników. Program pilotażowy, podobny do tego, który realizuje Szkocja, ma na celu zmniejszenie ryzyka pracodawców poprzez wyrównanie przez rząd różnicy w wynagrodzeniach pracowników, którzy przejdą na czterodniowy system pracy. Szkocki rząd zamierza na ten cel przeznaczyć 10 mln funtów. Nad czterodniowym tygodniem pracy zastanawia się również Japonia.

W latach 2015-2019 w Islandii przeprowadzono testy 35-36 godzinnego tygodnia pracy, bez żadnych wezwań do proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia. W wyniku sukcesu tego eksperymentu prawie 90% osób pracujących na Islandii ma teraz skrócone godziny pracy lub inne udogodnienia. Według badań stres i wypalenie zawodowe pracowników zmniejszyły się. Nastąpiła poprawa w równowadze między życiem a pracą.

forbes.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY