Bruksela wstrzymuje przyjęcie polskiego planu wydatków. Wojciechowski uspokaja

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski / Fot. PAP/EPA

Czy istnieje ryzyko, że Polska nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy?

Janusz Wojciechowski spokojny

Nie milkną echa decyzji Komisji Europejskiej o wstrzymaniu decyzji w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego są wypłacane środki z Funduszu Odbudowy. Gra toczy się o 57 miliardów euro, które mają posłużyć Polsce do szybszej odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Czy istnieje ryzyko, że Polska nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy? Na razie Bruksela wstrzymuje przyjęcie polskiego planu wydatków, jednak unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski jest spokojny, a zarazem pewny, że do naszego kraju popłyną środki.

-Trwają prace, takie same, jak w przypadku innych krajów. Oczywiście KE ocenia w każdym aspekcie każdy plan. Nic się takiego nie wydarzyło, co by kazało mieć obawy o przyszłość polskiego Planu Odbudowy.

-zapewnił dziennikarzy komisarz.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Cena suwerenności?

Część mediów cytuje w piątek unijnego komisarza ds. gospodarczych Paolo Gentiloniego, który miał powiedzieć, że przyczyną opieszałości KE jest fakt, że przed polskim Trybunałem Konstytucyjnym toczy się sprawa o wyższości prawa unijnego nad krajowym. Słowa te komisarz miał wypowiedzieć na posiedzeniu komisji ekonomiczno-budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Na te doniesienia zareagował wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, który przekazał w czwartek, ze stanowisko Gentiloniego nie jest oficjalnym stanowiskiem KE w tej sprawie. Janusz Wojciechowski natomiast nie chciał komentować słów włoskiego komisarza.

18 państw członkowskich ma już zaakceptowane swój Krajowy Plan Odbudowy. Siedem państw wciąż czeka na ocenę Komisji Europejskiej, natomiast Bułgaria i Holandia wciąż nie złożyły swoich wniosków.

Money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY