Woś o sytuacji na granicy z Białorusią: “Celowe działanie dwóch reżimów: białoruskiego i rosyjskiego, wywołujące kryzys na granicy”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Woś

Michał Woś / fot. wikipedia.org

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś skomentował wprowadzenie stanu wyjątkowego w 183 przygranicznych miejscowościach na wschodzie Polski.
  • W części województw podlaskiego i lubelskiego został wprowadzony trwający 30 dni stan wyjątkowy.
  • Wiceminister Woś zaznaczył, że „granica jest wzmacniana właśnie m.in. korzystając z narzędzi prawnych, które są dostępne”.
  • Zdaniem Michała Wosia celowe działanie dwóch reżimów, białoruskiego i rosyjskiego wywołuje kryzys na granicy. W tym samym czasie mamy wielkie manewry wojskowe. W ocenie polityka działania Rosji i Białorusi są nieprzewidywalne.
  • Zobacz także: Białoruskie służby graniczne przerzucały migrantów na Litwę. “Tarczami przepchnęli grupę”

W części województw podlaskiego i lubelskiego został wprowadzony trwający 30 dni stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy. Wiceminister Michał Woś wypowiedział się o sytuacji na granicy.

“Stan faktyczny jest taki, że nasi sąsiedzi na Litwie i sąsiadująca z Białorusią Łotwa wprowadziły stan wyjątkowy. Mamy celowe działanie dwóch reżimów, białoruskiego i rosyjskiego, wywołujące kryzys na granicy. W tym samym czasie mamy wielkie manewry wojskowe. Działania Rosji i Białorusi są nieprzewidywalne i w tym czasie urządzanie jakiś happeningów na granicy byłoby czymś szkodliwym, skandalicznym. Byłoby działaniem na rzecz Rosji i Białorusi” – stwierdził Woś w rozmowie z Wp.pl.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Michał Woś o sytuacji na granicy

Pytany, czy by nie wystarczyło wzmocnienie granicy zamiast wprowadzania stanu wyjątkowego, Woś zaznaczył, że „granica jest wzmacniana właśnie m.in. korzystając z narzędzi prawnych, które są dostępne”.

“Różne prowokacje mogą być przygotowywane, nie tylko w związku z celowym ściąganiem migrantów przez reżim białoruski” – wskazał.

“Jeżeli polska opozycja zachowałaby się odpowiedzialnie, chociażby jak opozycja na Łotwie czy Litwie, która w pełni popiera działania rządu, to trochę inaczej by obecne działania wyglądały. Ale mieliśmy do czynienia z happeningami politycznymi, żenującymi akcjami nakierowanymi tylko na to, by w świetle kamer ktoś pokazał twarz i nazwisko tego czy innego polityka. Na to nie może być zgody” – stwierdził Woś.

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Prezydenta RP wprowadzające stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia. W 183 miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią od czwartku obowiązuje stan wyjątkowy.

Późnym wieczorem tego samego dnia opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ograniczenia prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY