- Wąsik podkreślił, że najbardziej narażona w tym miejscu na start z powodu stanu wyjątkowego jest branża turystyczna.
- Zaznaczył, że założenia programu przedstawione zostaną w przyszłym tygodniu.
- Powiedział, że stan wyjątkowy prawnie można przedłużyć o następne 60 dni.
- Zobacz także: Białoruskie służby graniczne przerzucały migrantów na Litwę. “Tarczami przepchnęli grupę”
Na wniosek rządu prezydent Andrzej Duda wprowadził 2 września 30-dniowy stan wyjątkowy w pasie o szerokości ok. 3 km przylegającym do granicy z Białorusią i leżącym na terenie 183 miejscowości.
Nie można się tam swobodnie przemieszczać, a osoby mieszkające poza tym terenem mogą mieć problemy. Dla mieszkańców to również nieciekawa zmiana. Ci, którzy stracą na obostrzeniach mogą zwrócić się do wojewody o odszkodowanie.
Odszkodowania za stan wyjątkowy
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadał, że rząd przygotuje program odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy odnotują straty z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego.
– Jest to problem i zdajemy sobie z tego sprawę. Razem z ministrem finansów pracujemy nad tym, aby wprowadzić taki rządowy program, który rekompensowałby utracone zyski szczególnie w branży turystycznej, bo to jest branża najbardziej narażona w tym miejscu na start z powodu stanu wyjątkowego
– powiedział Wąsik w rozmowie z WP.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Wiceminister zadeklarował również, że założenia takiego programu przedstawione zostaną w przyszłym tygodniu. Pytany o to, jak długo może potrwać stan wyjątkowy, stwierdził że obecnie ciężko to przewidywać.
– Pewności nie mam, jest możliwość prawna przedłużenia go o następne 60 dni (…) Chcemy dokonać stabilizacji sytuacji na granicy przez 30 dni. Nie wiemy, czy to będzie skuteczne, może będzie trzeba podejmować dalej idące kroki
– powiedział.
wp.pl