Ziobro o szantażu korupcyjnym: Żaden urzędnik UE nie ma prawa go stosować

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro podczas konferencji / Fot. PAP/Tomasz Gzell. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

– Żaden urzędnik niskiego i wysokiego szczebla UE, nie ma prawa wystosować szantażu o korupcyjnym charakterze – powiedział podczas czwartkowej konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wypowiedzi unijnego komisarza ds. gospodarczych Paolo Gentiloniego.
  • Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został rozpatrzony przez unijne organy. Powodem ma być rządowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący unijnego prawa. A właściwie jego podrzędności wobec krajowych przepisów.
  • Ziobro zaznaczył, że polska klasa polityczna, niezależnie od tego kto rządził, zawsze stała na gruncie wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim.
  • Szef PO Donald Tusk: Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody.
  • Zobacz także: Pazura pochwalił Korwin-Mikkego. „Facet ma genialną wiedzę”. Polityk odpowiedział

„Szantaż o korupcyjnym charakterze”

– Żaden urzędnik niskiego i wysokiego szczebla Unii Europejskiej, nie ma prawa wystosować szantażu o korupcyjnym charakterze

– powiedział Zbigniew Ziobro.

W ten sposób odniósł się do wypowiedzi Paolo Gentiloniego, który zasugerował, że przyjęcie KPO przez KE zależy m.in. od przebiegu prowadzonej w Polsce dyskusji nt. prymatu prawa unijnego nad krajowym.

– Gdyby poważnie potraktować tę jego wypowiedź, oznaczałoby to, że ten urzędnik mówi nam, polskiemu rządowi, albo złamiecie swoje zasady konstytucyjne, albo zgodzicie się na łamanie zasad waszej konstytucji i ograniczycie swoją suwerenność, albo chcecie pieniądze

– wskazał minister Ziobro.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przypomniał też, że polska klasa polityczna, niezależnie od tego kto rządził, zawsze stała na gruncie wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim. Zaznaczył, że „stąd też stawianie tego jako warunku wypłaty środków Polsce należnych jest absolutnym skandalem, jeżeli chodzi o działalność urzędnika europejskiego”.

– Mam nadzieję, że Komisja Europejska wycofa się i przeprosi za taki nietakt ze strony swojego wysokiego urzędnika

– dodał Ziobro.

Tusk: Unia wstrzymuje miliardy, bo PiS niszczy praworządność

Lider PO Donald Tusk nie omieszkał wbicia szpili rządowi. W nagranym oświadczeniu ws. KPO opublikowanym na Twitterze podkreślił, że „Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody”.

– Dziś Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje tylko dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny

– ocenił lider Platformy.

Według lidera PO Donalda Tuska „za obsesje Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy”.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY