Włochy. Rozłam w koalicji rządowej na tle przepustek COVID-19

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Osoby pokazują przepustkę covidową przy wejściu.

Osoby pokazują przepustkę covidową przy wejściu. / Fot. PAP/EPA/Cesare Abbate

Prasa napisał w czwartek, że w szerokiej włoskiej koalicji rządowej doszło do poważnego pęknięcia. W komisji spraw społecznych Izby Deputowanych odbyło się głosowanie, gdzie parlamentarzyści Ligi opowiedzieli się przeciwko dekretowi dotyczącemu przepustek Covid-19.
  • Prawicowa Liga Matteo Salviniego podczas prac nad poprawkami do dekretu wprowadzającego stosowanie przepustek sanitarnych zagłosowała inaczej niż reszta ugrupowań koalicji Mario Draghiego.
  • Prasa zaznacza, że do największych napięć doszło na linii centrolewicowa Partia Demokratyczna-Liga.
  • We Włoszech w środę wszedł w życie obowiązek posiadania tzw. przepustki Covid-19 przez wszystkich pracowników szkół.
  • Zobacz także: Izrael bije kolejne rekordy zakażeń. Szczepienia nie pomogły?

Prawicowa Liga Matteo Salviniego podczas prac nad poprawkami do dekretu wprowadzającego stosowanie przepustek sanitarnych, tzw. Green Pass zagłosowała inaczej niż reszta ugrupowań koalicji Mario Draghiego.

Parlamentarzyści tej partii głosowali razem z opozycją nad poprawkami faktycznie odrzucającymi obowiązek przepustek w obecnym kształcie.

– Jeśli państwo wprowadza Green Pass po to, by pracować, podróżować, studiować, uprawiać sport, zajmować się wolontariatem, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, musi zagwarantować wszystkim błyskawiczne bezpłatne testy

– powiedział lider ugrupowania Matteo Salvini, uzasadniając stanowisko.

Prasa zaznacza, że do największych napięć doszło na linii centrolewicowa Partia Demokratyczna-Liga. Ale konflikt nasilił się też między politykami Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Szef centrolewicy Enrico Letta ocenił, że głosowanie to „wyprowadziło” Ligę z koalicji.

– A zatem proszę o polityczne wyjaśnienia tej kwestii

– dodał.

Jego zdaniem taka postawa koalicyjnego ugrupowania jest „niedopuszczalna” i „nieodpowiedzialna”. Lider centrolewicy zaznaczył, że potrzebna jest odpowiedzialność ze strony wszystkich sił politycznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Gazety podkreślają, że głosowanie w komisji może stać się „detonatorem” koalicji rządowej. „La Stampa” pisze, że irytacji nie kryje premier Mario Draghi, który miał powiedzieć: tak być nie może.

Na mocy przepisów wprowadzonych przez rząd wymóg przepustek sanitarnych, wystawianych na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub testu z ostatnich 48 godzin obowiązuje przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, obiektów sportowych i placówek kultury. Ponadto Green Pass muszą mieć wszyscy pracownicy szkół, a także studenci wyższych uczelni.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY