USA: W Białym Domu odbyło się spotkanie Zełenski-Biden. Sprawdź, o czym rozmawiali

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spotkanie Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskym

Spotkanie Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskym / PAP/EPA/Doug Mills / POOL

W środę w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych z prezydentem Ukrainy. Spotkanie Zełenski-Biden zaowocowało listą porozumień pomiędzy państwami.
  • Kwestia Nord Stream 2 i bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy jest jedną z pięciu opracowanych podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.
  • Opublikowane w środę oświadczenie przedstawia długą listę porozumień i obszarów współpracy między dwoma krajami, z największym naciskiem na sferę bezpieczeństwa.
  • W dokumencie Ukraina zobowiązała się m.in. do szeregu reform systemu sądownictwa i organów antykorupcyjnych.
  • Zobacz także: Uczniowie szkół średnich poznali wykaz lektur na nowy rok szkolny. Są zmiany

Kwestia Nord Stream 2 i bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy jest jedną z pięciu wymienionych we wspólnym oświadczeniu nt. partnerstwa strategicznego Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego, po pierwszej wizycie ukraińskiego prezydenta w Białym Domu. Spotkanie Zełenski-Biden odbyło się w środę w Białym Domu.

„Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować używanie środków przewidzianych w prawie i dyplomacji energetycznej (…), by utrzymać rolę Ukrainy jako kraju tranzytowego i by zapobiec używaniu energii jako broni geopolitycznej przez Kreml” – czytamy w dokumencie.

Zawarte postanowienia nie wykraczają ponad to, co dotychczas mówiła administracja Bidena na ten temat.

Spotkanie Zełenski-Biden zaowocowało listą porozumień

Opublikowane w środę oświadczenie przedstawia jednak długą listę porozumień i obszarów współpracy między dwoma krajami, z największym naciskiem na sferę bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o pakiet pomocy wojskowej zawierający m.in. rakiety przeciwpancerne Javelin warty 60 mln dolarów, rozszerzający program pomocy wojskowej w wysokości 400 mln już realizowany w tym roku.

Mowa jest też o współpracy wojskowej w zakresie cyberbezpieczeństwa, wymianie informacji wywiadowczych, wspólnych badań i rozwoju przemysłów wojskowych i sprzeciwianiu się rosyjskiej agresji.

USA podkreśliły też wsparcie dla „prawa Ukrainy do wyboru własnej polityki zagranicznej”, w tym aspiracji wstąpienia do NATO. W dokumencie nie zawarto ewentualnej daty akcesji Ukrainy, o czym na początku spotkania wspominał Zełenski.

„Priorytetem spotkania z prezydentem Bidenem były sprawy bezpieczeństwa. W szczególności bezpieczeństwa w Donbasie, w okupowanym Krymie, w regionie Morza Czarnego i Azowskiego, bezpieczeństwa energetycznego na Ukrainie i w Europie” – oznajmił po spotkaniu ukraiński prezydent.

Jak dodał, przedstawił Bidenowi listę 450 ukraińskich więźniów przetrzymywanych na terenie okupowanego Donbasu i Krymu oraz w Rosji, wspólnie z Bidenem apelując o ich uwolnienie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W oświadczeniu Ukraina zobowiązała się też do szeregu reform systemu sądownictwa i organów antykorupcyjnych. Spotkanie Zełenski-Biden zaowocowało deklaracją wybrania nowego specjalnego prokuratora ds. walki z korupcją oraz zapewnienie niezależności szefa służby antykorupcyjnej NABU. Kijów obiecał też wzmocnić ochronę praw człowieka i walkę z rasizmem, antysemityzmem i dyskryminacją osób LGBT.

Szereg innych reform

Inne reformy mają dotyczyć sposobu zarządzania spółkami państwowymi, co w przeszłości było przedmiotem niezadowolenia ze strony USA. Biden w przeszłości wielokrotnie wspominał też, że Ukraina musi uporać się z korupcją, by być członkiem NATO.

W kwestii energii Waszyngton ma pomóc Ukrainie przyciągnąć „zagraniczne inwestycje potrzebne do osiągnięcia niezależności energetycznej, dekarbonizacji i realizacji celów dot. czystej energii”. Spotkanie Zełenski-Biden może być więc początkiem kompleksowej współpracy Stanów Zjednoczonych z Ukrainą.

USA obiecały też udzielić początkowego wsparcia w wysokości 3 mld dolarów z banku EXIM na wspólne projekty w sektorach rolnictwa, infrastruktury, klimatu i energii. Waszyngton zobowiązał się też do udzielenia dodatkowej pomocy 12,6 mln dolarów na walkę z pandemią i 45 mln dolarów na pomoc humanitarną dla mieszkańców regionów dotkniętych wojną w Donbasie.

„Sukces Ukrainy jest w centrum globalnej walki między demokracją i autokracją” – głosi tekst deklaracji.

Zełenski jest dopiero drugim europejskim przywódcą goszczonym w Waszyngtonie przez Bidena; pierwszą była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podczas rozpoczętej we wtorek wizyty Zełenski spotkał się m.in. z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, szefową resortu energii Jennifer Granholm, szefem NASA Billem Nelsonem, a także z kongresmenami z parlamentarnej grupy ds. Ukrainy w Izbie Reprezentantów. Odwiedzi też miasta na obu wybrzeżach USA.

W czwartek ma udać się do Kalifornii, by – jak podają ukraińskie władze – pracować nad nowymi możliwościami współpracy USA i Ukrainy w sferze IT i przemysłu kosmicznego.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY