UE ws. praworządności: Sytuacja w Polsce nie poprawia się. Mocna odpowiedź Patryka Jakiego

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Komisja Europejska

Komisarz UE Didier Reynders / Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W środę podczas debaty w Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego komisarz Didier Reynders wskazał, że sytuacja z praworządnością w Polsce nie poprawia się. Europoseł Patryk Jaki odpowiedział w mocnych słowach.
  • Didier Reynders: Sytuacja z praworządnością w Polsce i na Węgrzech nie poprawia się.
  • Patryk Jaki powiedział, że Polska nie ma problemu z praworządnością. „Atakujecie, panie komisarzu, wyłącznie Polskę”.
  • Europoseł Andrzej Halicki z PO mówił o antydemokratycznych działaniach w Polsce, o które oskarżał PiS. Wskazywał, że polskie społeczeństwo nie da się wyprowadzić z UE.
  • Zobacz także: Ukraina traci cierpliwość ws. Nord Stream 2. Żąda konkretów od USA i Niemiec

Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego po raz kolejny debatowała nt. praworządności w Polsce i na Węgrzech. Europoseł Patryk Jaki podkreślił, że Polska nie ma problemu z praworządnością.

– Mówicie państwo, że chcecie przestrzegać i bronić traktatów, a te traktaty niemalże w każdym słowie i każdym swoim działaniu bezczelnie łamiecie. Mówimy dzisiaj o art. 7. Chcę państwu powiedzieć, że art. 7 jest wprost wpisany w traktaty i mówi o czym? Że można stwierdzić, że ktoś łamie praworządność dopiero wtedy, kiedy wyczerpie się tę procedurę i uzyska jednomyślność. Jednomyślności, której państwo od lat nie jesteście w stanie uzyskać

– powiedział w swoim wystąpieniu europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

„Sytuacja z praworządnością w Polsce nie poprawia się”

Komisarz Didier Reynders stwierdził, że nie poprawia się sytuacja z praworządnością w Polsce i na Węgrzech. Zapewnił, że KE sprawdzi czy polskie władze w pełni wdrażają orzeczenia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zaznaczył, że Komisja Europejska obecnie analizuje odpowiedzi polskiego rządu w tej sprawie. Komisarz ocenił, że Izba Dyscyplinarna kontynuuje niektóre rodzaje swojej działalność wobec sędziów. Podkreślił też, że prawo europejskie jest nadrzędne wobec prawa krajowego.

– Państwo mówicie, że Izba Dyscyplinarna w Polsce łamie prawo dlatego, że jest wyłaniana przez radę sądownictwa, która jest wyłaniana poprzez władze ustawodawcze. Dokładnie tak samo, jak w ogromnej części państw członkowskich, a tylko Polska się nie podoba

– powiedział Patryk Jaki.

Europoseł dodał, że Polska i Węgry obecnie dobrze się gospodarczo rozwijają, lepiej niż państwa Zachodu.

– Nie chcecie, żeby Polska i Węgry kiedykolwiek was dogoniły

– wskazał Jaki.

radiomaryja.pl, wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY