Abp Jędraszewski: Solidarność była wspólnym dziełem narodu

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
porozumienie sierpniowe

porozumienie sierpniowe / fot. IPN

- Potrzeba wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli, ażeby się dopracować takich form obecności tego, co święte w życiu społecznym i państwowym, które nikogo nie będą raniły i nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie - abp Marek Jędraszewski, podczas Mszy Świętej odprawionej w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Polska silna Bogiem

Kazanie, które wygłosił abp Jędraszewski, nawiązywało do wydarzeń związanych z rocznicą podpisania porozumień sierpniowych. Powiedział, że Bóg chce swoją świętością ogarnąć nie tylko poszczególnego człowieka, ale również całe rodziny i inne ludzkie wspólnoty, również całe narody i społeczeństwa. Przyznał, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli. Powinno być to niezależne od tego, jaką religię i światopogląd oni wyznają. Jednocześnie metropolita odniósł się do współczesnych prób wykorzenienia z Polski Boga i katolicyzmu.

Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego

Powiedział.

Sytuację katolików porównał do “getta na miarę narodu”, którego doświadczali przez kilkadziesiąt lat. W kazaniu poprosił także o wzięcie pod uwagę głosu katolików i ich punktu widzenia. Bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur by wyrzucono Boga – powiedział. Dodał również, że działania te są prowadzone pod pozorem światopoglądowej neutralności.

Solidarność jako wspólne dzieło narodu

Solidarność była wspólnym dziełem narodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, dodając także konieczność czuwania nad czystością polskiego życia. Wskazał również, że wiele jest brutalności, wulgaryzmów, próby poniżania drugiego człowieka i mieszania go z błotem. Ponadto dodał, że trzeba czuwać nad prawdą.

Trzeba czuwać nad chrześcijańskimi korzeniami naszego narodu, od których tyle sił zewnętrznych i wewnętrznych tak usilnie pragnie nas odciąć

Podkreśla metropolita.

Metropolita poznański w kazaniu odniósł się również do czuwania nad niedzielą jako dniem wolnym od pracy. Dodał, że czuwanie to musi być “intensywne”. – Czuwanie nad niedzielą jest czuwaniem nad człowiekiem złączonym z Bogiem. Gdzie Boga nie ma, tam zanika człowiek. Gdzie nie ma niedzieli, nie ma miejsca ani dla Boga, ani dla człowieka – stwierdził.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

niedziela.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY